افغانستان

هشدار مقامات محلی: گروه داعش در غزنی در حال شکل گیری است

نوشته شده مهدی احمدی

daeesh.af

 سلام خدمت تمامی بازدید کننده گان و خواننده گان سایت خبری جاغوری نیوز

محمدعلی احمدی، معاون والی غزنی به خبرگزاری بخدی گفت: ̎طالبان افراطی که خود را وابسته به گروه داعش می خواننند در چندین ولسوالی اقدام به برافراشتن پرچم های سیاه کرده و شعارهای به حمایت گروه دولت اسلامی – داعش در دیوار ها نصب کرده اند.̎
آقای احمدی می گوید که در حال حاضر طالبان افراطی هواداران داعش راه های مواصلاتی چندین ولسوالی را مسدود کرده اند و به نظر می رسد که آنها در صدد تجمع و شکل دهی به ساز و برگ تشکیلات شان هستند.
او هشدار داد در صورت که به شکل فوری و با تمام نیرو جلو این حرکات گرفته نشود، هسته ای تشکیل داعش در افغانستان نیز گذاشته خواهد شد.
داعش که بعدا خود را گروه دولت اسلامی معرفی کرد در سوریه و عراق موفق شدند که مناطق زیاد را در کنترول خود بگیرند.
اعضای این گروه که به شدت افراطی هستند اقدام به کشتار گروهی مردم و کسانیکه با انها مخالفت فکری داشتند کرده اند.
این گروه شماری از مکان های مقدس و زیارتگاه های شیعه ها را نیز در عراق و سوریه منهدم کردند.
جنایات این گروه باعث شده است که مردم در عراق و سوریه مسلح شوند و از مناطق شان دفاع کنند.
شینکی آغاز حرکات سیاه
محمدعلی احمدی، معاون والی غزنی می گوید که نخستین حرکت از پیروی داعش در غزنی از منطقه موسوم به شینکی از مربوطات ولسوالی مقر آغاز شد و آهسته آهسته در حال گسترش به دیگر مناطق این ولایت است.

 


احمدی به خبرگزاری بخدی گفت: ̎طالبان شورشی در مناطق شینکی، قره باغ، جغتو و قیاغ پرچم های سیاه با شعار های “زنده باد داعش” را بلند کردند و کسانیکه به این مناطق سفر می کنند به شدت نظارت و تلاشی می شوند.̎
او افزود که دامنه این حرکت در حال حاضر به مناطق از قره باغ و کوتل قیاغ رسیده است.
افراد که نقاب دارند و خود را اعضای داعش معرفی می کنند از چند روز بدین سو راه های مواصلاتی ولسوالی های جاغوری، مالستان، ناهور، قره باغ و جغتو را مسدود کرده اند.
از دو روز بدین سو این افراد، حداقل سه تن را در راه های این ولسوالی به شکل فجیع کشتند.
احمدی گفت: ̎گزارش های اخیر نشان می دهد که حمایت و پیروی از حرکت های داعش از زمانی که اوج جنایت این گروه در عراق و سوریه بود در ولایت غزنی شکل گرفت و افراد مشکوک افراطی که زبان رایج در افغانستان را نمی دانستند، برخی از طالبان افغانی را به دلیل کم کاری و یا عدم توانایی در برهم زدن امنیت انتخابات ریاست جمهوری به دار آویختند.̎

 

عملیات بزرگ نظامی
حمیده گلستانی، عضو شورای ولایتی غزنی می گوید که طالبان افراطی راه های مواسلاتی چندین ولسوالی را مسدود کرده اند.
خانم گلستانی به خبرگزاری بخدی گفت: ̎راه های مواصلاتی چندین ولسوالی مسدود است و قوماندان امنیه می گوید که باز کردن این راه ها نیاز به راه اندازی عملیات بزرگ نظامی و نیروی بیشتر دارد.̎
به گفته گلستانی، والی غزنی وعده داده که موسفیدان با طالبان در حال مذاکره هستند و قرار است به زودی راه ولسوالی جاغوری به مرکز ولایت باز شود اما والی گفته است که راه های جغتو و ناهور به عملیات کلان نظامی نیاز دارد.
در همین حال برخی از اعضای مجلس نمایندگان نیز در جلسه روز چهارشنبه نگرانی شدید شان را در رابطه به مسدود بودن راه های مواصلاتی ولسوالی های ولایت غزنی و افزایش ناامنی ها در این ولایت ابراز کردند.

 

شاه گل رضایی نماینده مردم غزنی در مجلس می گوید که طالبان نقاب پوش با پوشش لباس متفاوت در مرکز شهر غزنی و در برخی ولسوالی های این ولایت پیدا شده اند که باعث ایجاد نگرانی در میان مردم شده است.
ولسوالی ناوه، پایگاه اصلی طالبان 
در همین حال، معاون والی غزنی می گوید که ولسوالی ناوه که سال هاست در اختیار طالبان شورشی قرار دارد، به یکی از مراکز عمده تروریزم تبدیل شده است.
محمد علی احمدی می گوید که در حال حاضر، این ولسوالی به محل وصل طالبان افغانی و پاکستانی تبدیل شده که به گفته او تمامی حملات تروریستی از همین ولسوالی طراحی و سازماندهی می شود.
احمدی گفت: ̎پس از خروج نیروهای بین المللی از ولایت غزنی، اکنون ولسوالی ناوه از کنترل به گونه تمام خاج شده و رفتن نیروهای امنیتی و یا مقامات دولتی در این ولسوالی نا ممکن است.̎

 

جنگ شدید اجرستان
ولسوالی ناوه با ولسوالی های نوبهار و شاجوی هم سرحد است، جاییکه حضور طالبان گسترده خوانده شده و محل رفت و آمد طالبان از پاکستان نیز است.
در همین حال، عارف رحمانی، نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان در صفحه فیبسوک اش نوشته که جنگ شدید در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی جریان دارد و این ولسوالی در آستانه سقوط به دست طالبان قرار دارد.
محمد علی احمدی، معاون والی غزنی نیز می گوید که اخیرا طالبان از چندین ولسوالی به اجرستان آمده و برای در اختیار گرفتن این ولسوالی جنگ شدید را با نیروهای امنیتی آغار کرده اند.
گفته می شود که طالبان راه های مواصلاتی اجرستان را نیز مسدود کرده اند.
احمدی گفت: ̎روز گذشته عملیات هوایی در این ولسوالی انجام شده و طالبان شکست خوردند، اکنون طالبان توانایی سقوط اجرستان را ندارند.̎
آقای احمدی می گوید که بارها از دولت مرکزی تقاضای کمک شده اما به این درخواست ها توجه نشده و کمبود نیروی نظامی در غزنی محسوس است.

منبع=بخدی نیوز

درباره نویسنده

مهدی احمدی

مهدی احمدی هستم مدیر کل سایت جاغوری نیوز ریشته اصلی الکترونیک و مشغول تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری کامپوتر و موبایل در جاغوری

Leave a Comment