افغانستان خبرها رسانه ها

روزنامه های کابل؛ سه شنبه اول میزان

با تشکیل دولت وحدت ملی و پایان جنجال های انتخابات افغانستان، هنوز بحث توافقات نامزدان برای تشکیل این حکومت در روزنامه های اول میزان/مهر کابل داغ است.

شماری تشکیل این حکومت را ناگزیری خوانده و شماری برای مشروعیت حکومت آینده بر عملی شدن تمام توافقات برای تشکیل این حکومت تاکید کردند.

مشروعیت حکومت جدید

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که آزمون بزرگ فراروی دولت وحدت ملی، تطبیق مواد توافقنامه‌ای است که این دولت بر مبنای آن روی کار می‌آید.

۸‌صبح نوشته که ‘تطبیق موبه‌موی این موافقتنامه، به‌گونه‌ای که هر دو دسته تشکیل‌دهنده این دولت می‌خواهند، مشروعیت دولت وحدت ملی را آهسته‌آهسته اعاده می‌کند.’

۸‌صبح افزوده که انتظار مردم افغانستان این بود که در پایان انتخابات، مشروعیت حکومت آینده، از دل صندوق‌های رای بیرون شود، اما به‌دلیل مشکلاتی که در روند انتخابات پیش آمد، این انتظار آن‌طوری که باید برآورده نشد.

به باور نویسنده سرمقاله ۸‌صبح، حالا باید دولت وحدت ملی از طریق کارکرد‌های مثبت و مورد قبول مردم، برای خودش مشروعیت کمایی کند.

۸‌صبح تاکید کرده که وظیفه دولت وحدت ملی است تا حداقل اعتماد عمومی به صندوق رای و انتخابات را از طریق اصلاح نظام انتخاباتی کشور اعاده کند.

روزنامه آرمان ملینیز می نویسد که با وجود ادعاهای تقلبات گسترده در انتخابات، دیگر این روند به حکومت جدید مشروعیت نمی دهد.

آرمان ملی نیز نوشته که توافق سیاسی و ایجاد حکومت وحدت ملی ضامن مشروعیت حکومت است.

نویسنده سرمقاله آرمان ملی به این باور است که توافقات صورت گرفته نیز بسیار شکننده است و مسئولان حکومتی باید بکوشند با احساساتی شدن و انشعاب دسته ای، عمر این حکومت را کوتاه نکنند.

چالش های حکومت وحدت ملی

روزنامه افغانستان وضعیت نیروهای امنیتی، ادارات سیاسی، اقتصادی و قضایی کشور را بررسی کرده و نوشته که مشکلات زیادی برای حکومت وحدت ملی به ارث رسیده است.

افغانستان می نویسد که بهبود وضعیت موجود از وعده های دوران مبارزات انتخاباتی رئیس جمهوری و رئیس اجرایی بود و اکنون زمان عمل کردن به آن رسیده است.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان برای عملی شدن این وعده ها به شکل درست، به فراموشی اختلافات دسته های انتخاباتی تاکید کرده است.

افغانستان نوشته که نیروهای سیاسی باید بتوانند به بسیاری مسایلی که آنها را دسته بندی می کنند نه بگویند.

روزنامه ماندگار نیز به پایبندی دسته های انتخاباتی بر تعهدات شان تاکید کرده و نوشته که تیم های انتخاباتی نباید به دنبال اختلافات دوران انتخابات باشند.

حکومت وحدت ملی یک ناگزیری است

روزنامه اطلاعات روزمی نویسد که تشکیل حکومت وحدت ملی با این که حاصل روندی طولانی و مذاکرات فشرده بین‌المللی و داخلی برای حل بن بست انتخاباتی است.

اطلاعات روز نوشته حقیقت این است که حکومت وحدت ملی به عنوان یک ناگزیری بر مردم افغانستان تحمیل شد.

اطلاعات روز افزوده که همه انتظار داشتند که پس از انتخابات، مردم افغانستان حکومت دموکراتیک و مشروع داشته باشند که بر اساس آرای اکثریت مردم به وجود آمده و با مشارکت میلیونی مردم در انتخابات در این کشور پا بگیرد.

نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز تاکید می کند که اعضای هردو ستاد انتخاباتی باید عقده‌ها و کینه‌ها، تفاوت‌ها و اختلافات را کنار گذاشته و با هم‌دلی تلاش نمایند فضای همکاری و دوستی را در حکومت وحدت ملی ایجاد کنند.

گزارش دهی در آخرت

روزنامه جامعه بازدر ستون “یادداشت های عقلاطون” طنزی را در مورد سخنرانی رئیس جمهوری جدید این کشور چاپ کرده است.

جامعه باز می نویسد که رئیس‌جمهور جدید افغانستان در اولین سخنرانی‌اش به مردم افغانستان اطمینان داد که آن‌ها دیگر نیاز نخواهند داشت تا شخصاً در صحرای‌ محشر حضور یابند و گزارش خود را در آن گرمی‌ زار، به خداوند تقدیم کنند. رئیس‌جمهور جدید افغانستان گفت: “در آخرت، به خداوند در مورد هر‌افغان گزارش خواهم داد.”

جامعه باز افزوده که رئیس ‌اجرایی دولت جدید گفته است که گزارش‌دهی درباره افغان‌ها در نزد خداوند، جزو صلاحیت‌ها و وظایف رئیس اجرایی می‌باشد و اقدام به چنین امری از طرف رئیس‌جمهوری، به مثابه‌ دامن‌زدن به تنش‌های جدید است.

جامعه باز نوشته که قرار است تا دو روز دیگر نمایندگان رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی، مذاکرات‌شان را روی این بن‌بست اخروی آغاز کنند.

منبع: وبسایت فارسی بی بی سی.

درباره نویسنده

مدیریت جاغوری نیوز

ار تباط با مدیریت وبسایت خبری جاغوری نیوز: / 0093797675981
Info@Jaghorinews.com

Leave a Comment