خبرها

متن پیام ایت الله فیاض معظم له به کنگره بزرگداشت

نوشته شده مهدی احمدی

1113

 

متن پیام معظم له به کنگره بزرگداشت

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین، والصلاة والسلام على سیدنا و نبینا خاتم النبیین، أبی القاسم محمد و على آله الطیبین الطاهرین

وصحبه الأخیار المنتجبین.

این چند سطر را محض ارائه سلام و احترام و تشکر به محضر اساتید و دل سوختگان آن مرز و بوم عزیز که به حق پشتوانه حیات و بقای آن دیار زخمی بوده و هستند، تقدیم داشته و از پیشگاه حضرت حق (جل و علی) توفیقات روز افزون در صدق نیت و سلامت خدمت برای تمام عزیزان در راه اعتلای کشور عزیزمان جمهوری اسلامی افغانستان را مسئلت دارم.

ریشه های تاریخی عمیق مشرق زمین در فرهنگ انسانی و مدنی، خصوصا بعد از ظهور اسلام و تلفیق و تطبیق این دین با فطرت پاک و معرفت خیز اهل این دیار، موجب تاثیر گذاری بی سابقه ای در توسعه فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جوامع بشری به نام تمدن اسلامی گشت، به طوری که انحصار نشر علم، فرهنگ، صنعت و تجارت بدست مسلمین مشرق زمین بوده که خود بیانگر جایگاه رفیع و متعالی مردمان این دیار است.

همین سابقه تاریخی موجب آن شد که در قرن 17 میلادی و با آغاز دوران تحول در اروپا، مشرق زمین و شرق شناسی بعنوان ضرورت های لازم تسلط غرب بر شرق و مسلمین در دستور کار استعمارگران قرار گیرد. این موضوع هم مبشر خوبی از باب وجود ظرفیت های زیاد در منطقه بوده و هم منذر خوبی برای مردمان آن منطقه، لکن مع الاسف سرمایه مادی و معنوی دیار خسته ما هم از این امر و بلیه مستثنی نبوده و دست خوش آفات و خودکامگی تفرقه و غرب گرایی و غرب گرایی گردیده است.

در این میان مراجع و علمای اسلام با پایمردی و استقلال کامل از حکومت ها با وجود مخاطرات فراوان، به بسط و توسعه علوم دینی پرداخته و برخلاف سرخوردگی و رخوت جامعه اسلامی، با بسط معارف و شریعت محمدی (ص) روز به روز ساختمان علوم دینی را کامل تر و پربارتر بنا کردند. ثمره این مجاهدت ها که در سایه وحدت اسلامی صورت گرفته، تالیف صدها هزار کتاب، ساخت و گسترش حوزه های علمیه در اقصی نقاط گردیده است.

لذا به تبع رئیس مذهب تشیع می گوییم :” لا يَستَغنى أَهلُ كُلِّ بَلَدٍ عَن ثَلاثَةٍ يُفزَعُ إِلَيهِم فى أَمرِ دُنياهُم وَ آخِرَتِهِم، فَإِن عَدِموا ذلِكَ كانوا هَمَجا: فَقيهٌ عالِمٌ وَرِعٌ و َأَميرٌ خَيِّرٌ مُطاعٌ و َطَبيبٌ بَصيرٌ ثِقَةٌ، که در این میان، علمای اسلام در طول تاریخ، بزرگ پرچم داران خدمت در جامعه انسانی و ضامن بقاء و ترویج انسانیت در پیکر اجتماع بوده اند، لذا پاسداشت مقام مرجعیت و علم بزرگداشت شخص خاصی نیست، بلکه بیعت با سیره ای پاک از تبار تابعین و خلص یاران ائمه هدی (ع) است.

عزیزان! مسلمین مشرق زمین در پناه اسلام و شریعت محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) توانایی تجدید، تحدید و بررسی ظرفیت های موجود خود را داشته و دارند که با نگاه وحدت در خواستگاه و شریعت و هدایت علمای دین و توجه به مسیر پیشرفت، توانایی بازگرداندن آب رفته از جوی را دارند. این مهم با اتکاء و نصب العین قرار دادن سه اصل زیر ممکن خواهد بود:

وحدت مسلمین که یکی از ارکان نیل به جامعه ی دینی قدرت مند و مترقی است. چنانچه در دستور صریح قرآن کریم آمده است: وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ. و هم چنین هشدارمان می دهد: یا أیُّهَا النّاسُ إِنَّا خَلَقناکُم مَن ذَکَرٍ وَ أُنثَی وَ جَعَلنَاکُم شُعُوباً وقَبَائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَاللّهِ أَتقَاکُم.

تلاش برای اعتلای امت اسلامی در تمامی زمینه های دینی، فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی و حضور در عرصه های بین المللی با رقابت سالم و پرهیز از هرگونه تخریب و تنازع.

بسیاری از ناامنی ها، خون ریزی ها، جنایت ها، حق کشی ها و تندروی ها در جهان اسلام و کشور عزیز افغانستان که مایه بدنامی مسلمانان نیز شده است، ریشه در ضعف شناخت دین و بی توجهی به تربیت دینی دارد. بنابراین از علماء و دانش آموختگان حوزه و دانشگاه انتظار می رود که در تعامل با وزارت خانه های مربوطه، زمینه همگانی شدن آموزش و تربیت دینی را متناسب با اقتضای عصر فراهم آورند. بی تردید حمایت مرجعیت در این رابطه به یاری این عزیزان خواهد شتافت.

امید است که جوامع اسلامی با نصب العین قراردادن دستورات و احکام اسلامی و حفظ وحدت کلمه با جهادی علمی و دینی، دورنمایی روشن از آینده کشورهای اسلامی ترسیم و به جهانیان معرفی و عرضه نمایند، ان شاء الله تعالی.

در خاتمه ضمن تقدیر و تشکر از حضرات و آقایانی که در برپایی این کنگره زحمات زیادی را متحمل شده اند، و قدردانی از تمامی زحمت کشان و خدمت گزاران به مردم مومن و شریف، از خداوند متعال سعادت و پیروزی شما عزیزان و ملت و دولت محترم افغانستان را مسئلت دارم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

محمداسحاق فیاض

16 شوال 1435 ه.ق

درباره نویسنده

مهدی احمدی

مهدی احمدی هستم مدیر کل سایت جاغوری نیوز ریشته اصلی الکترونیک و مشغول تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری کامپوتر و موبایل در جاغوری

Leave a Comment