خبرها

برگذاری کنگره بزرگداشت از مقام حضرت آیت الله العظمی فیاض در تالار لویه جرگه شهر کابل

نوشته شده مهدی احمدی

 

01

از دقایقی پیش کنگره بزرگداشت علمی معظم له در کابل با تلاوت آیات کلام الله مجید و پخش سرود ملی کشور آغاز شد و با سخنرانی افتتاحیه ی آقای عظیمی دبیر کنگره ادامه یافت. در ادامه ی برنامه پیام حضرت آیت الله العظمی فیاض (مد ظله العالی) توسط حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمود فیاض فرزند ارشد معظم له قرائت گردید. هم چنین در این برنامه پیام حامد کرزی ریاست محترم جمهوری اسلامی افغانستان توسط پوهان نعمت الله شهرانی، وزیر مشاور کرزی ایراد شد

ساعت 10:30: استاد خلیلی، معاون ریاست جمهوری افغانستان در سخنانی، ایشان را استوانه فقه و فقاهت معرفی کرده و اضافه کرد: ما مردم افغانستان به داشتن ایشان افتخار می کنیم. این افتخار تنها به شیعیان محدود نمی شود و اهل سنت نیز ایشان را از مخاخر خود می شمارد.

وی در ادامه صحبت های خود به پدیده منفور تروریسم در جهان اسلام اشاره کرد و این پدیده را ناشی از تهاجمات فرهنگی خارجی و افراطی گرایی داخلی برشمرد. وی افزود: در این شرایط تجلیل از مقام و شخصیت معتدل حضرت آیت الله العظمی فیاض یک امر ضروری و معقول است. در افغانستان همه شیعیان و اهل سنت برادرانه در کنار یکدیگر هستند و الهام گرفتن از اندیشه های معظم له برای حفظ این وحدت بسیار مفید است. در خاتمه استاد خلیلی گفت: در این مسیر ملت ما به رهنمودهای ایشان به شدت نیازمند است.
ساعت 10:48: سخنرانی استاد محمد محقق رهبر حزب وحدت مردم افغانستان و معاون دوم حزب اصلاحات و همگرایی: وی از حضار و شخصیت های جلسه و هم چنین هیئت اعزامی دفتر معظم له در راس آن حجت الاسلام و السلمین شیخ محمود فیاض تجلیل کرد. وی با قرائت آیه “وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنفِرُواْ كَآفَّةً فَلَوْلاَ نَفَرَ مِن كُلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَآئِفَةٌ لِّيَتَفَقَّهُواْ فِي الدِّينِ وَلِيُنذِرُواْ قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُواْ إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ” ضمن تبیین نقش فقیه و مرجعیت شیعی در معارف اسلامی، معظم له را مرجعی به روز معرفی کردند که با تدقیق درمسائل روز، راه کارهای مناسبی را برای زندگی اجتماعی مردم ارائه داده اند.

استاد محقق: ما برای داشتن یک اسلام مدرن نیاز به فهم دیدگاه آیت الله العظمی فیاض داریم، چرا که ایشان احکام اسلامی را متناسب با شرایط عصر حاضر بررسی می کنند.
ساعت 11:05: سخنرانی استاد سید یوسف شریفی به نمایندگی از استاد مجددی، ریسس جمهور سابق کشور: استاد مجددی در این پیام ضمن عذرخواهی از حضار به دلیل عدم شرکت در این کنگره به خاطر بیماری و کهولت سن و ابراز خرسندی از برگزاری کنگره برای علمای دین و مذهب تشیع نظیر حضرت آیت الله العظمی فیاض، از مسئولین برگزاری آن تقدیر و تشکر به عمل آورد.
ساعت 11:17: قرائت پیام پیام تیم اصلاحات و همگرایی توسط دکتر رجیمی: تجلیل از ایت الله العظمی فیاض، تجلیل ار خرد و عقل و عقلانیت است.

ساعت 11:25: ستاد سیر رحمت الله مرتضوی رییس مجمع جهانی اهل بیت در کابل:

– فامّا من کان من الفقهاء: صائناً لنفسه، حافظاً لدینه، مخالفاً علی هواه، مطیع لامر مولاه، فللعوام این یقلدوه

– این کنگره اولین سنت حسنه است، قبلا تجلیل بعد از شهادت و مرگ افراد بود. از این جهت سنت خوبی است که در حیات مرجع از ایشان تجلیل می شود.

– ایشان مانند آفتابی در آسمان هستند که غروبی برایش نمی توان متصور بود و همیشه ماندگار هستند. سید جمال افغانی از نظر علمی فقیه نبود ولی بعنوان اندیشمند سیاسی بود و به دلیل شاگردانی که تربیت کرد، همیشه نام، یاد و اثر او باقی است و هیچ گاه از بین نمی رود.

– متاسفانه گاهی در گرانبها زیر خاکستر باقی می ماند، مثل ایشان مثل همان در گران بهاست.

ساعت 11:36: سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین آقای عرفانی یکاولنگی، رییس حزب وحدت ملت افغانستان:

– مقام علمی معظم له را در کشورهای دیگر خیلی بهتر از ما شناختند، در حالی که در افغانستان هنوز شخصیت علمی ایشان نا شناخته است.

– آیت الله العظمی فیاض چه از نظر علمی و فقهی زعیم هستند، چه از نظر اخلاق و رعایت تقوی بی نظی

ساعت 12:02: جناب آقای بلیع نماینده پروفسور عبدالرب رسول سیاف، رییس حزب اتحاد اسلامی و موسس دانشگاه الدعوه:

– حضرت آیت الله العظمی فیاض از معدود شخصیت های برجسته دینی است که بر تقریب مذاهب تاکید دارند.

– در سایه اندیشه های ایشان می توان وحدت اسلامی را شکل داد

ساعت 12:15: جناب حجت الاسلام و المسلمین علوی، از مسئولین پاسخگویی به استفتاءات دفتر نجف اشرف:

– موضوع سخن: تاثیر شخصیت های نمونه بر جامعه انسانی

– پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) هر یک برای جوامع بشری، یک الگو و یک اسوه انسانی بودند. حضرت آیت الله العظمی فیاض نیز با توجه به مسئله، تبدیل به نمونه از این راه سلف می باشند.

– ایشان از چند نظر الگو هستند: اول از نظر علمی. در این مورد به کلام مرحوم حضرت آیت الله العظمی خویی در اواخر عمر شریف شان استناد می کنیم که در زمانی که به دلیل کهولت سن قادر به اقامه نماز نبودند، معظم له را برای اقامه نماز معرفی کردند.

– ایشان از نظر اهمیت دادن به رشد علمی در عرصه های فرهنگی نیز نمونه هستند. برای مثال یکی از فتواهای مهم ایشان در مورد تشریح بدن مسلمان در صورت نیاز واقعی جامعه به کشف حقایق بیشتر در علم پزشکی به منظور حفظ جان دیگر انسان ها است.

– یکی از توصیه های مهم معظم له، جدی بودن تمامی امت های اسلامی در کسب علم دانش است. این امر دخالت بیگانگان و حضور شان را در جوامع اسلامی به حداقل می رساند.

– معظم له در مورد درک مسئولیت و مسئولیت پذیری تاکید بسیاری دارند. اوضاع و اتفاقات کشورهای منطقه و افغانستان را به دقت رصد می کنند و تصمیمات لازم را اتخاذ می نمایند. برای مثال طلاب حوزه های علمیه را تشویق به رفتن به سفر های تبلیغی می کنند.

– توصیه اکید دیگر، استفاده نکردن از مراکز و حوزه های علمیه به منظور اغراض شخصی و… است.

ساعت 12:31: جناب حجت الاسلام و المسلمین صالحی ضمن خیر مقدم به حضار، به عنوان حسن ختام جلسه صبح، دعای پایانی جلسه را قرائت فرمودند.

درباره نویسنده

مهدی احمدی

مهدی احمدی هستم مدیر کل سایت جاغوری نیوز ریشته اصلی الکترونیک و مشغول تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری کامپوتر و موبایل در جاغوری

Leave a Comment