اخبار ویژه انتخاباتی افغانستان خبرها خبرهای منطقه و جهان مطالب عمومی

نیویارک تایمز:کرزی، اشرف غنی را بر عبدالله ترجیح داده است

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی عنوان داشته که دشمنی دیرینه حامد کرزی با داکتر عبدالله که از سال 2009 به جای مانده، باعث شد تا رییس جمهور در این دور از انتخابات ریاست‌جمهوری از اشرف‌غنی حمایت کند.

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله ای آورده است که داکتر عبدالله تمایل دارد که نظام سیاسی کشور به سمت نظام پارلمانی پیش رود اما اشرف غنی به دنبال پیاده‌سازی سیستم ریاست‌جمهوری است و این نشان می دهد که هیچ پیشرفتی در اجرای توافق نامه صورت نگرفته است.

این روزنامه مدعی شده: حامد کرزی که دشمنی دیرینه با عبدالله دارد و این کینه از انتخابات سال 2009 تشدید یافته، اکنون با اعمال فشار بر اشرف غنی از وی می‌خواهد که توافق نامه ارایه شده توسط جان کری را امضا نکند تا بدین طریق هرگونه سهم گیری عبدالله در دولت آینده منتفی شود.

بلافاصله بعد از این موضوع، سخنگویان دولت این ادعای نیویورک تایمز را بی اساس خواندند و اعلام کردند که رییس‌جمهور کرزی از هیچکدام از نامزدها حمایت نمی‌کند. اما در این مقاله نیویورک تایمز امده که کرزی در دیدار خود با جان کری گفته است: بیا کار را هرچه زودتر به پایان برسانیم، بیا این موضوع را تا پایان این ماه خاتمه دهیم.

دولتی ها که می گویند نیویورک تایمز با انتشار چنین گزارش‌هایی به دنبال ایجاد تفرقه در افغانستان است اما پیش از این نیز بارها از سوی نهادهای مختلف اعلام شده که رییس جمهور کرزی به خاطر بقای خود در قدرت از یک طرف طبق قانون اساسی عمل نمی کند و از طرف دیگر حق رییس جمهوری جدید را تضییع می کند.

این ادعا اینگونه است که کرزی در تمام کشمکش‌ های انتخابات دخیل بوده است. وی منحیث رییس جمهور افغانستان باید با رعایت قانون به خاطر رفع خلای قدرت سیاسی به شورای ملی مراجعه می کرد و یا اجماع ملی را تشکیل می داد تا مشکلات دامنگیر کشور نمی شد.

اما متاسفانه حامد کرزی از این نقش خود بنا به دلایل سیاسی استفاده نکرد تا انتخابات ریاست جمهوری پس از گذشت چهار ماه هنوز بلا تکلیف باشد و همچنان خارجی ها برای ما تصمیم گیری نمایند.

و این چیزی نیست جز حمایت آشکار وی از داکتر اشرف غنی احمدزی که به احتمال زیاد باز هم با سفارش مستقیم غرب این بازی صورت می گیرد البته باز هم مثل همیشه به صورت پنهانی و با فراست و زیرکی خاص جناب کرزی.

شبکه اطلاع رسانی افغانستان

درباره نویسنده

مدیریت جاغوری نیوز

ار تباط با مدیریت وبسایت خبری جاغوری نیوز: / 0093797675981
Info@Jaghorinews.com

Leave a Comment