افغانستان خبرها مطالب عمومی

در لیلیه های که دانشجویان هستند چی میگذرد؟؟؟ لیلیه یا طویله؟؟

سلام!

[highlight]دانشگاه کابل محل دانش یا جایی برای دامن زدن مسایل قومی میان دانشجویان![/highlight]

به اساس گزارشات منتشر شده در صفحات شبکه های اجتماعی؛ از اوایل شام یکشنبه 15/4/1393  درگیری شدید میان دانشجویان دانشگاه کابل آغاز شده و تا ساعت یک شب هم کم و بیش گزارشات فیسبوکی در صفحات فیسبوک منتشر میشد که ادامه داشته است.

گفته میشود که این درگیری میان دو دانشجو در میدان فوتبال آغاز و سپس جنجالهای آن گسترده تر شده و باعث شده تا مسئله های قومی و زبانی مطرح گردد و تیمهای بزرگ از دانشجویان با هم به درگیری بپردازند و حتا گفته میشود که از بلندگو های مساجد اعلام میشود که هزاره ها را بزنید و جهاد علیه آنها فرض شده است.kkkkk

اما اینکه چقدر تلفات و خسارات وارد شده گزارش دقیق در دست نیست؛ و به اساس مطالب منتشر شده در صفحات فیسبوک حدود 30 تن جراحت برداشته اند.

این اولین بار نیست که در دانشگاه کابل همچو جنجال ها دامنگیر دانشجویان میگردد؛ بلکه قبل از این نیز چندین موارد همانند این رویداد در این دانشگاه اتفاق افتاده که حتی موجب بسته شدن دوازه دانشگاه گردیده بود.

یقینا اگر مسئولین در زمینه توجه ننماید وضعیت از هم بدتر خواهد شد.

مطلب منتشر شده در صفحه فیسبوک حبیب میرزایی

لیلیه یا طویله؟
خوابگاه پسرانه دانشگاه کابل دچار آشوب شده. جنگ از میدان فوتبال (آنطور که ما شنیده ایم) شروع شده و به سرعت چهره قومی گرفته است. لحظه ای بعد شعارهای اسلامی سرداده شده و نبرد فی سبیل الله ادامه یافته است. تعداد مجروحین زیاد است و معلوم نیست که این قضیه سر به کجا خواهد کشید. در این میان رفتار نیروهای امنیتی هم باید موشکافی شود زیرا همهمه هایی از کمک به یک طرف درگیری از سوی این نیروها به گوش می رسد. خدا کند این شایعات نادرست باشند. برخی از دوستان بروز این رفتار را از سوی دانشجویان بسیار زشت دانسته و ادعا دارند که این کارها در خور محصلین نیست. اما با تجربه ای که من دارم، آتش این طور نفاق ها و سوء استفاده از آن در میان دانشجویان زود تر روشن شده و این نوجوانان کم سن و سال و احساساتی دانشجو اند که پتانسیل زیادی برای شرکت در زد و خورد ها و جنجال های اینچنینی دارد.

به هر حال، در صورتی که نیروهای امنیتی برخورد محکم و درستی با مسببین حادثه داشته باشند، انتظار میرود که این مشکلات در سالهای آینده کمتر اتفاق افتد؛ اما در صورت ماست مالی کردن و سرپوش نهادن این حوادث و عدم شفافیت و مجازات عاملان آن، باید انتظار برخوردهای شدیدتر از این را هم داشته باشیم زیرا خلاء امنیتی و فقدان باورپذیری به عدالت خیلی ها را جری تر ساخته و عملا میدان را برای آنها باز خواهد کرد.hhhhhhhhhh

 

رحمانی جاغوری 16 سرطان 1393 « کابل »

 

درباره نویسنده

مدیریت جاغوری نیوز

ار تباط با مدیریت وبسایت خبری جاغوری نیوز: / 0093797675981
Info@Jaghorinews.com

Leave a Comment