افغانستان خبرها مطالب عمومی

سفر وکلا و وزیر از کابل به جاغوری به منظور حل مشکلات، یا سیر و میله توت خوری!!!

نوشته شده مهدی احمدی

امروز پنج شنبه وکلای جاغوری با وزیر محترم ترانسپورت داود علی نجفی ، عبدالهی وزیر انکشاف ومسکن ووزیر فواید عامه در ولسوالی جاغوری تشریف اوردند.

گفته میشود اهداف این سفر افتتاح کار رسمی (پخته کاری )میدان هوایی جاغوری افتتاح کار سرگ قره باغ جاغوری و… بوده

در این سفر سیاحتی تفریحی  آقایان  داوود نجفی وزیر ترانسپورت اکبری معین وزارت شهر سازی و جمع از نمایندگان مردم غزنی در پارلمان افغانستان، به چشم دیده می شود .

طبق معمول ظفر شریف ولسوال جاغوری خود را در جایگاه رساند ابتدا حضور مهمانان را در جاغوری خیر مقدم گفت سپس  از وزیر ترانسپورت خواست که بعد از سیر سیاحت ازحال میدان هوایی جاغوری که بیش تر به میدان بزکشی شباهت دارد غفلت نکند  .

بعد نوبت به آقای سعادت غزنوی رسید  ایشان گفت: سیزده سال است که مردم ولسوالی جاغوری یک مطالبه را از دولت آقای کرزی داشت که جاغوری باید ولایت شود . اما حکومت آقای  کرزی به پایان رسید و سیاهی روی ذغال ماند   .

آقای سعادت اضاقه کرد ، آقای کرزی وعده داده بود که ولایت شدن جاغوری را با دستان خودش افتتاح می کنند  دست ها که بماند ما از حرکت پای ایشان چیزی ندیدیم.

این بار نوبت به وکلا رسید در میان وکلا عجیب اینکه اقای محمدعلی علیزاده نماینده مردم در پارلمان افغانستان نیز این بار بچشم می خورد ، ایشان کمتر در میان مردم  ودر حوزه انتخابیه شان بچشم می خورد  بعضی می گویند این عادت از زمان همکاری با پالوان باقی مانده  فکر می کند حال که نماینده نیز شده اتفاق ویژه نیافتاده است دیگران برود کافی است .

به هر حال اقای علی زاده با همان حس حال صحبت را آغاز کرد  گفت : رئیس جمهوری کرزی به ما وقت ملاقات نه می دهد و ما را به عنوان وکیل مردم قبول ندارد تا ما خواست و مطالبات مردم را مستقیما با رئیس جمهوری مطرح نماییم . ریس جمهور هم ده سری ازمو خود را پالوان پلوان می کند .

نوبت به شاه گل رضایی رسید او می گوید، به خاطر خواست های مردم جاغوری هر ماه یک کفش عوض می کنم   شاگل رضایی علت بی توجهی حکومت را نسبت به مردم جاغوری کمبود بودجه خواند . اما یادش رفته بود که چندین وزارت خانه به دلیل مصرف نشدن بودیجه پایش به مجلس نیز کشانده شده بود .

 این بار نوبت یه خداداد عرفانی از تیم شهرکسازی رسید،اقای عرفاتی برخلاف این گفته ها می گوید، تلاش ها صورت گرفته و جاغوری ها باید برخی پرو‍ژه های که در سراسر ولسوالی جاغوری تطبیق شده نادیده نگیرند . خدا وکیلی اگر شهرک ما را چشم دیدنش ندارید  شهرک هم تیمی ما جناب اقای خلیلی را بیبنید  چه قدر کار شده است کمی انصاف داشته باشید .  فقط دوستم صاحب شهرک نداشت   که این دفعه برای ایشان هم خواب هایی دیده ایم  . دانش صاحب ادم قانع است  هنوز شهرکی نشده است به همین دلیل او را انتخاب کردیم .  تمام فکرش جیبش است فکرش به شهرک قد نمی دهد .

نوبت به اقای وزیر رسید آقای نجفی این بار به کشف مهم رسیده نمی دانم تنهایی این را فهمیده یا نه اینکه کسی کمک کرده است ایشان می گوید تا خود شما برای خود کار نکنید کسی برای شما کار نه خواهند کرد .اما اینکه با دستان خالی چطوری ؟ !!! چیزی نگفت .

آقای وزیر با سعه ای صدر که دارد می پذیرد که طی سیزده سال گذشته  حکومت افغانستان برای جاغوری ها کاری نکرده  و از به رخ کشیدن کار میدان هوایی به روی مردم جاغوری  خجالت می کشد زیرا این یک پروژه در مقابل مردم  فرهنگ دوست جاغوری ناچیز است .

نجفی پرده از موانغ میدان هوای برداشت گفت  وکلای غیر هزاره مانع کار میدان هوایی این ولسوالی شده است . نجفی گفت آنها می گویند: که چطور می شود وقتی در ولایت غزنی  میدان هوایی وجود نداشته باشد اما در ولسوالی آن میدان هوایی ساخته شود .

آقای نجفی کاستی های حکومت را نسبت به ولسوالی جاغوری پذیرفت و گفت : باید برای حل این بن بست راه چاره جستجو شود ایشان را چاره را  یک پارچه حرکت کردن مردم خواند اگر حرکت یک پارچه نباشد  محرومیت سیزده سال گذشته بار دیگر بالای مردم این ولسوالی تکرار خواهند شد .

نجفی متوجه شد که جاغوری ها این بار حرکت یک پارچه داشه با نظر داشت این نکته گفت:  بعد از حرکت بک پارچه نوبت به یخن کشی می رسد به کسانی که رای دادید از یخن شان بگیرید و مطالبه حق نمایید .

نجفی در حالی این موضوع را مطرح می کنند که سال گذشته گفته بود شما به آقای کرزی رای ندادید و از این جهت آقای رئیس جمهور نیز به وعده اش که ولایت شدن جاغوری بود عمل نکرد . اما دیگر نگفت که در دور اول  به جناب کرزی رای دادید چه گل به سر این مردم زدند یا مناطق دیگرمرکزی که به جناب کرزی رای  داد چه کاری برای آنها انجام داده است .

در پایان مراسم نوبت به آقای اکبری معین وزرات شهرسازی رسید  وی نیز گفت،  که پلان تطبیق پروژه های انکشافی را در جاغوری روی دست دارد هنور هم روی دست است همشه روی دست خواهند  بود . شما هم همیشه روی دست خواهی خورد . اما رویم به دیوار  همان دیوار که از سه سال پیش به این طرف پلان استراتژیک شهر جاغوری در نقشه ی درآن جا خوش کرده  از شما چه پنهان این طزج نه روی دست بلکه روی دیوار با قامت استوار استاده است .

این بود حال هوای تیم  سیر و چکر توت باع در جاغوری

جای شما دوستان دور از وطن خالی

وبسایت جاغوری یک

10502394_1501652016733484_166510593_n

درباره نویسنده

مهدی احمدی

مهدی احمدی هستم مدیر کل سایت جاغوری نیوز ریشته اصلی الکترونیک و مشغول تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری کامپوتر و موبایل در جاغوری

۲ Comments

 • سلام و تشکر از زحمات تان
  فقط یک نظر کوچک داشتم: سعی کنید گزارش ها را به صورت فنی به نشر بسپارید مخصوصا نقل قول ها را باید بدون کم و زیاد نشر کنید سپس در آخر نظرات خود را بیان کنید. از حاشیه ها در بیان اخبار پرهیز نمایید. بازهم تشکر می شود از زحمات تان دانش از ایران

  • با سلام خدمت آقاي دانش!
   از اينكه ديدگاه تانرا در مورد نوشتيد سپاس!
   در قسمت نقل قولها خود ما هم كوشش بر اين داريم كه كم و زياد نشود؛ اما در بعضي موارد شايد لازم شود.
   به هر صورت ممنون از نظر نيك تان!

Leave a Comment