افغانستان خبرها سیاست مطالب عمومی

افغانستان خواستار کمک پاکستان در تامین امنیت انتخابات شد

در آستانه برگزاری دومین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، مقام‌های افغان خواستار کمک پاکستان برای تامین امنیت انتخابات شده و رئیس ارتش این کشور هم وعده همکاری داده‌است.مذاکره

ژنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که مقام‌های دفاعی افغانستان این درخواست را در اجلاس سه‌جانبه افغانستان، پاکستان و ناتو در کابل مطرح کردند.

این نشست با شرکت ژنرال شیرمحمد کریمی رئیس ستاد ارتش افغانستان، ژنرال راحیل شریف رئیس ستاد ارتش پاکستان و ژنرال جوزف دانفورد فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان در وزارت دفاع این کشور برگزار شد.

آقای عظیمی گفت که در این گفت‌وگوها علاوه بر تامین امنیت انتخابات، نگرانی افغانستان از تنش‌ها و ناآرامی‌ها در دو سوی مرزهای مشترک دو کشور مطرح شد که به گفته او، ژنرال شریف از جانب کشور خود برای کمک به امنیت انتخابات و مبارزه با تروریسم اطمینان داد.

توسعه همکاری‌های سه‌جانبه و دوجانبه بین افغانستان و پاکستان در امر مبارزه با تروریسم، از دیگر مسایل مطروحه در این نشست بود که معمولاً در سایر نشست‌های مشابه هم مورد تاکید قرار می‌گیرد.

این سی و هفتمین نشست سه‌جانبه بین رئیسان ستاد ارتش دو کشور و فرمانده کل ناتو بود. ژنرال شریف برای نخستین بار بود که پس از رسیدن به ریاست ستاد ارتش پاکستان به افغانستان سفر و در چنین نشستی شرکت می‌کرد.

راحیل شریف در این سفر با بسم الله محمدی وزیر دفاع افغانستان هم دیدار و گفت‌وگو کرد. منابع وزارت دفاع افغانستان گفته‌اند که در این گفت‌وگو هم خواست‌های افغانستان از پاکستان در زمینه تامین امنیت انتخابات و کاهش تنش‌های مرزی تکرار شد.

هرچند این نشست سه‌جانبه و دیدار آقایان محمدی و شریف خود تازگی ندارد، اما در زمان مهمی برگزار شده است. از یک سو امنیت انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان اولویت عمده‌ای شمرده می‌شود و از سوی دیگر، تنش‌های مرزی بین افغانستان و پاکستان تا حدی افزایش یافته‌است.

دومین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با شرکت عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی در ۲۴ جوزا/خرداد برگزار می شود. دور اول انتخابات با شرکت هشت نامزد در شانزدهم حمل/فروردین برگزار شد.n

در مورد امنیت انتخابات اخیراً سران نیروهای امنیتی افغانستان با حضور فرمانده کل ناتو در کابل جلسه کردند و از آغاز برنامه‌ریزی سراسری برای تامین امنیت انتخابات خبر دادند.

در دور قبلی انتخابات هرچند گروه طالبان برای برهم زدن امنیت به صورت گسترده‌ای برنامه‌ریزی کرده بودند، اما نیروهای امنیتی تا حد زیادی موفق به تامین امنیت شدند. به همین دلیل، این نیروها به صورت گسترده‌ای مورد ستایش قرار گرفتند که باعث بالا رفتن اعتماد مردم به ارتش و پلیس شد.

مقام‌های دولت افغانستان معتقدند که گروه‌های شورشی در آن سوی مرز برای برهم زدن امنیت در افغانستان برنامه‌ریزی می‌کنند و دولت پاکستان می‌تواند به محدود کردن فعالیت این گروه‌ها کمک کند.

دولت افغانستان می‌کوشد که با تامین امنیت دور دوم انتخابات از یک سو این روند سرنوشت‌ساز ملی را به موفقیت برساند و از سوی دیگر محبوبیت نیروهای امنیتی و دفاعی خود را بالا ببرد.

تنش‌های مرزی برای افغانستان هم اهمیت خاصی دارد. با افزایش آنچه که در افغانستان موشک‌پرانی از جانب پاکستان در مناطق مرزی افغانستان خوانده می‌شود، فشارهای زیادی بر دولت این کشور وارد می‌شود.

مقام‌های محلی در شرق افغانستان بارها از شلیک موشک‌های متعدد از خاک پاکستان به مناطق مرزی افغانستان خبر داده‌اند و این موشک‌پرانی‌ها انتقاد رسانه‌های افغانستان را به دنبال داشته است.

چهار روز پیش مقام‌های محلی در قندهار در جنوب افغانستان گفتند که یک مرزبان افغان در جریان درگیری بین مرزبانان افغانستان و پاکستان کشته شده‌است.

سال گذشته یک مرزبان دیگر افغان در ولسوالی گوشته ولایت ننگرهار در شرق افغانستان در درگیری مشابهی کشته شده بود که تیرگی روابط دو کشور را به دنبال داشت.

افغانستان و پاکستان ۲۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند، ولی دولت افغانستان این مرز را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت نمی‌شناسد. اخیرا دولت این کشور دستور داده که اداره‌های دولتی از آن به عنوان “خط دیورند” یاد کنند.

 بی بی سی

درباره نویسنده

مدیریت جاغوری نیوز

ار تباط با مدیریت وبسایت خبری جاغوری نیوز: / 0093797675981
Info@Jaghorinews.com

Leave a Comment