افغانستان مطالب عمومی

کوریا برای بامیان موزیم می سازد

مقام های محلی در ولایت بامیان در مرکز کشور از آغاز کار ساخت یک موزیم در آینده نزدیک در این ولایت خبر دادند.

آنان می گویند که این موزیم با هزینه بیش از پنج میلیون دالر از کمک های کشور کوریا در سه سال آینده ساخته می شود.
کبیر دادرس، رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان به خبرگزاری بخدی گفت:”با وجودیکه ساخت یک موزیم معیاری در بامیان، نزدیک به بیست میلیون دالر امریکایی هزینه بر می دارد، با آنهم بر اثر تلاش های این نهاد و وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، کشور کوریا حاضر شده تا برای ساخت یک موزیم و خانه فرهنگی در بامیان، 5.4 میلیون دالر امریکایی کمک کند.”

facebook.com/jaghorinews

facebook.com/jaghorinews

دادرس افزود که کار ساخت این موزیم و خانه فرهنگی در بامیان، در سال جاری آغاز می شود و تا سه سال آینده تکمیل خواهد شد.
بامیان از ولایت های باستانی در مرکز کشور است که آثار تاریخی و فرهنگی فراوانی را در خود جای داده است.
دو مجسمه بودا موسوم به “صلصال و شمامه” که از قدیمی ترین آثار تاریخی “دوره بودیزم” درسطح جهان به شمار می رود در همین ولایت موقعیت دارد.
در بیش از یک دهه اخیر، تعدادی از باستان شناسان از جمله زمریالی طرزی، در کاوشگری هایی که در ساحات تاریخی این ولایت داشته اند، صدها قلم آثار باستانی را کشف کرده اند.
نبود موزیم در این ولایت باعث شده است که آثار کشف شده در مکان های غیر معیاری و بدور از دید گردشگران نگهداری شوند.
با این حال کبیر دادرس رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان گفته است که به نسبت نبود موزیم و محل مناسب برای نگهداری آثار باستانی بامیان، برخی از آثار باستانی کشف شده در سالهای اخیر در این ولایت، به موزیم کابل منتقل شده و نگهداری می شوند.
او تاکید کرد که با ساخت موزیم در بامیان، تمامی آثار باستانی مربوط به بامیان جمع آوری شده و در موزیم این ولایت نگهداری خواهد شد.
افزایش گردشگران با ساخت موزیم
وجود مناطق تاریخی و طبیعی باميان و مجسمه های بودا، بندامير، شهرضحاک، شهرغلغله، دره آجر،دره اژدر،دره فولادى، مجمسه کوچک بودادر دره ککرکوی شهر بربر از مناطق باستانی و تاریخی بامیان است که همه ساله جهانگردان زیادی رابه طرف خود می کشاند.
از جمله آثار تاریخی بامیان، هشت اثر به عنوان میراث های فرهنگی جهانی در موسسه علمی فرهنگی سازمان ملل(یونسکو) ثبت شده است.
گفته می شود که در صورت رشد توریزم در بامیان، درآمد ناشی ازجاذبه های گردشگری این ولایت می تواند هزینه های برخی از برنامه های بازسازی رااز نظر مالی تامین کند.
با این وجود، آگاهان امور می گویند که ساخت موزیم در بامیان و نمایش آثار باستانی این ولایت به گردشگران، می تواند میزان علاقه مندی آنان به بامیان را افزایش دهد.
رضا ابراهیم، استاد رشته گردشگری در دانشگاه بامیان می گوید که وجود یک موزیم در این ولایت و به نمایش گذاشتن آثار تاریخی، باعث افزایش علاقه مندی گردشگران داخلی و خارجی به بامیان می شود و در نتیجه عواید داخلی این ولایت را افزایش خواهد داد.
آقای ابراهیم تاکید کرد که با ساخت موزیم در بامیان، از تخریب بیشتر صدها قلم از آثار باستانی این ولایت که در مکان های نامناسب نگهداری می شوند و در معرض خطر نابودی قرار دارند، جلوگیری می شود.
از سوی دیگر شماری از شهروندان بامیان می گویند که شمار زیادی از بناهای تاریخی این ولایت به دلیل بی توجهی مسوولان دولتی، درحال از بین رفتن است.
به گفته آنان، در سالهای اخیر، عوامل طبیعی نظیر ریزش باران وبرف آثار تاریخی بامیان را در معرض خطر قرار داده است.
درکنارسایرعوامل، تخریب آثار تاریخی بامیان “عامل سیاسی” نیز داشته است.
طالبان در زمان حاکمیتشان درافغانستان، به نشانه حمایت از “ارزشهای دینی”،دوبت تاریخی “صلصال و شمامه” بامیان را هدف حمله راکتی قرار دادندو بخش هایی از آن راتخریب کردند.
بااینوجود؛ بامیان، در یک و نیم دهه اخیر و پس از سرنگونی حکومت طالبان شاهد حضور صدها توریست داخلی وخارجی بوده است.
امنیت موجود در بامیان از عواملی خوانده شده که منجر به جذب توریست های داخلی و خارجی شده است.
خبرگزاری بخدی

درباره نویسنده

مدیریت جاغوری نیوز

ار تباط با مدیریت وبسایت خبری جاغوری نیوز: / 0093797675981
Info@Jaghorinews.com

Leave a Comment