افغانستان

مارشال محمد قسیم فهیم در سن ۵۶ سالگی درگذشت

نوشته شده مهدی احمدی

fahim-09-march-14 (1)

 

 

معاون اول رییس جمهور کرزی، مارشال محمد قسیم فهیم بامداد یک‌شنبه در اثر سکتۀ قلبی به عمر۵۶ ساله‌گی در کابل چشم از جهان فروبست.

لحظات پس، سخنگوی رییس جمهور کرزی، ایمل فیضی در صفحۀ اجتماعی تویترش درگذشت مارشال فهیم را تأیید کرد.

مرگ مارشال محمد قسیم فهیم علاوه بسیاریها را در درون و بیرون کشور غمگین ساخته است و واکنش‌هایی را برانگیخته است، رییس جمهور کرزی، مارشال را “یک وطن دوست و مجاهد بزرگ می‌داند” و مرگ وی را یک “ضایعۀ بزرگ” می‎داند و سه روز را عزای عمومی اعلام کرده است و پرچم‌های کشور نیز نیمه برافراشته خواهد.

منبع نزدیک به مارشال فهیم گفته است که آقای فهیم از سه روز گذشته بدین سو در وضیعت خوبی صحی قرار نداشت و از مریضی قند رنج می برد.

مارشال فهیم از چهره‌های پرنفوذ جهاد و مقاومت به شمار می‌رفت و در تحولات دو دهۀ اخیر نقش برجسته‌یی داشت.

این چهره سیاسی و نظامی کشور جهاد را در برای ارتش سرخ در جبهۀ پنجشیر آغاز کرد.

مارشال محمد قسیم فهیم، فرماندۀ کُل جبهۀ جنگ در برابر طالبان، وزیر امنیت ملی، وزیر دفاع ملی و معاون رییس جمهور بود و درنظام کنونی رتبۀ مارشالی را گرفت.

گفته می‌شود که آقای فهیم از سال‌‎ها به دینسو از بیماری قند رنج می‌برد.

زندگی نامۀ مارشال فهیم:

مارشال محمد قسیم فهیم فرزند مولوی عبدالمتین در سال ١٣٣٦ هجری خورشیدی در روستای اومرز ولایت پنجشیر چشم به جهان گُشود.

وی آموزش‌های نُخستین را در زادگاه‌اش فراگرفت و درسال ١٣۴٩ هجری خورشیدی برای ادامۀ تحصیلات عالی شامل مدرسه دارالعلوم عربی کابل شد.

وی پس از کودتای ۱۳۵۷ هجری خورشیدی برای شرکت در جهاد در برابر شوروی پیشین نُخست به پاکستان رفت و پس از آن درسال ۱۳۵۸ هجری خورشیدی برای مبارزۀ مسلحانه در برابر ارتش سرخ به منطقۀ شیگل ولایت کنر رفت.

وی درتابستان سال ۱۳۵۷ هجری خورشیدی به پنجشیر رفت و در زمینۀ ایجاد هسته‌های جهاد و مقاومت به فرماندهی احمدشاه مسعود پیوست و به حیث یکی از فرماندهان جهاد در ولایت‌های گوناگون کشور کار کرد.

محمد قسیم فهیم در سال ١٣٦٠ در رأس یک هیئت عالی رتبۀ مجاهدین به ولایات شمال شرق (بدخشان، بغلان تخار و کندز) جهت بسیج مجاهدین در چارچوب شورای نظار سفر نمود و درین راستا نقش مهم و ارزنده را ایفا کرد.

محمد قسیم فهیم در سال ١٣٦٦ به حیث فرماندۀ عمومی مجاهدین درشمال کابل، مسؤولیت نیروهای مجاهدین را به عهده گرفت و درسال ١٣٦٨ به خاطر گسترش و انسجام بیشتر نیروهای شورای نظار به ولایت شمالی مزارشریف، جوزجان و فاریاب سفر نمود و به موفقیت‌هایی دست یافت.

مارشال محمد قسیم فهیم پس از سقوط حکومت داکتر نجیب‌الله و پیروزی مجاهدین در۵ ثور ١٣٧١ در رأس نیروهای مجاهدین وارد کابل گردید و درهمان سال به حیث وزیر امنیت کشور مقرر شد و پس از سقوط کابل به دست طالبان در سال ١٣٧۵ مدت کوتاهی به حیث فرماندۀ عمومی نیروهای مقاومت در ولایات شمال کابل ایفای وظیفه نمود.

محمدقسیم فهیم پس از شهادت احمد شاه مسعود در١٨ سنبلۀ ١٣٨١ فرماندهی کُل نیروهای دولتی و مقاومت را به دوش گرفت و به تاریخ ٢٢ عقرب ١٣٨٠ به همکاری نیروهای ائتلاف بین‌المللی وارد کابل گردید.

آقای فهیم پس از برگزاری کنفرانس بُن و ایجاد ادارۀ مؤقت به حیث معاون اول رییس ادارۀ موقت و وزیر دفاع ملی تعین شد و به تاریخ ١۵ ثور ١٣٨١ خورشیدی به پاس خدمات ارزنده و نقش همه جانبه‌اش در آزادی کشور بلندترین رتبۀ نظامی کشور یعنی مارشالی را دریافت نمود.

مارشال محمدقسیم فهیم بعد از لویه جرگۀ اضطراری برای بار دوم به حیث معاون اول ریاست جمهوری و وزیر دفاع ملی کشور تعیین گردید.

در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به حیث معاون اول حامد کرزی تعیین شد و بعد از پیروزی در انتخابات، به حیث معاون اول رییس جمهوری اسلامی افغانستان در٢٩ عقرب ١٣٨٨ حلف وفاداری یاد نمود.

مارشال محمدقسیم فهیم به زبان‌های دری، پشتو وعربی صحبت می‌کرد، وی متاهل بود و از وی دوازده فرزند به جای مانده است.

سر انجام مارشال محمد قسیم فهیم به روز یک‌شنبه ۱۸حوت سال ۱۳۹۲هجری خورشیدی به اثر سکته قبلی در کابل در خانه‌اش در گذشت، گفته شده است که وی از بیماری قند نیز رنج می برد و چندین بار برای تداوی این بیماری به خارج از کشور رفته بود.

درباره نویسنده

مهدی احمدی

مهدی احمدی هستم مدیر کل سایت جاغوری نیوز ریشته اصلی الکترونیک و مشغول تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری کامپوتر و موبایل در جاغوری

Leave a Comment