افغانستان اقتصاد خبرها خبرهای منطقه و جهان مطالب عمومی

با استفاده از بخاری های تُرکی هوای شهر بیشتر از پیش آلوده شده است

بیش از دوسال است که در کابل هستم؛ هرچند که زیادتر اوقات واقع دارالامان سکونت داشتم؛ اما تازه چند روز میشود که در ایالت متحده برچی میباشم.

بدون شک همه ی تان با نام برچی بلدیت دارید که در غرب کابل موقعیت دارد و ساکنین آن بیشتر از یک قشر خاص از مردم میباشد؛ اما همین مردم از حق مسلم شان که همان تنفس هوای پاک میباشد به دور مانده و به آن دسترسی ندارند.13910914172308295_photol

هوای شهر کابل و به ویژه از برچی خیلی زیاد آلوده گردیده است، طوریکه اگر به مدت 5 دقیقه سر سرک ایستاده باشی دیگر تمام سیستم های تنفسی بدن تان انگار بند شده و توانایی تان در برابر تنفس هوا پایین میاید.

روزانه هر فرد به بیش از 12 کیلوگرام هوا نیازمند میباشد که 5 برابر بیشتر از مواد غذایی است. و همین افراد که دوازده کیلوگرام هوا را اگر تنفس میکنند اصلن پاک و تمیز نبوده و کاملن آلوده با ذرات مضره که برای دستگاه تنفسی انسانها ضرر رسان بوده و انواع بیماریهای های چون: اختلال در انتقال گاز آکسیجن در تمام قسمت های بدن، افزایش ضربان قلب، کاهش ظرفیت ششها، سکتگی قلبی و … را به وجود می آورد.

از همه مهمتر اینکه بیمارهای که در سیستم تنفسی یک انسان پیدا میشود در اوایل دارای علایم بسیار شناخته شده نمیباشد، اما زمانیکه هوای آلوده را تنفس میکنیم ذرات خورد و ریز که این هوا با خود حمل میکند وارد دستگاه تنفسی گردیده و بالاخره به عنوان یک عامل تسریع کننده و آشکار شدن بیماریها میگردد که حتا افزایش مرگ و میر را نیز به همراه دارد.

افزایش دود موترها، دود بخاری های تُرکی، کارخانه ها و فابریکه های اطراف شهر، گرد و خاک سرکها همه از جمله مواردی اند که در آلودگی هوا نقش به سزای دارد.

image4-650x400

موترهای که در شهر کابل استفاده میگردد به اوج کهنگی رسیده و تولید دود شان به حد زیاد شده که گویا در ماشین شان ذغال سنگ میسوزد، به همین شکل نوعی از بخاری های جدید که به نام بخاری تُرکی وارد بازار شده و مورد استقبال مردم هم قرار گرفته است هم خراب ترین دود را تولید و تقدیم فضای شهر نموده و هوا را آلوده می نماید، اگر از طرف شب و یا صبح وقت به جاده ها و کوچه ها رفته باشید به خوبی این دود مضر را احساس کرده اید.

همینگونه اگر نظری به جویچه های اطراف سرک انداخته شود دیده میشود که مملو از اشغال و کثافات شده و اگر در جاهای مثل ساحه مهتاب قلعه از جویچه بیرون گردد هم کنار سرک میماند تا اینکه فیصدی زیادی از این کثافات را پس از خشک شدن، باد در هوا پخش کرده و مردم تنفس کنند و مقدار دیگری آن هم دوباره زیر تایر موترها گم میگردد.unti1

بناَ؛ به این نتیجه میرسیم که تنفس هوای آلوده برای ما خیلیها مضر بوده و حداقل هر فرد باید خودش تلاش نماید تا به یک نحو در پاکی و نظافت توجه جدی نماید؛ اما برای اینکه به بیماریهای تنفسی و سایر مریضی های که از تنفس هوای آلوده به وجود می آید جلوگیری نماییم باید از ماسک استفاده کنیم، به ویژه پولیسها و کسانیکه تعداد زیاد از روزها در جاده هستند، در حقیقت استفاده از ماسک نوع هشدار میباشد برای کسانیکه شهر را آلوده می نمایند و آنانرا متوجه میسازند که مردم از هوای آلوده چقدر رنج میبرند. همچنان کوشش گردد که به جای موترهای شخصی از موترهای عمومی استفاده گردد که هم از ازدحام جلوگیری میگردد و هم اقتصادی تمام میشود و در عین حال هوای شهر هم آلوده نمیگردد، یکی دیگر از راههای جلوگیری از آلودگی هوا، استفاده از انرژیهای جدید و قابل تجدید میباشد که هم کم هزینه و هم در پاکی هوای شهر خیلی مفید تمام میگردد.

در اخیر منتظر نظریات شما نیز میباشم…

رحمانی جاغوری – جاغوری نیوز – کابل

03/جنوری/2016

درباره نویسنده

مدیریت جاغوری نیوز

ار تباط با مدیریت وبسایت خبری جاغوری نیوز: / 0093797675981
Info@Jaghorinews.com

۱ نظر

  • Wow, marvelous blog structure! How lengthy have you been blogging for?
    you made blogging glance easy. The entire look of your site is fantastic, as smartly as the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I just could
    not depart your web site before suggesting that I actually enjoyed the standard
    info a person supply on your guests? Is going to be back incessantly to check up on new posts.

Leave a Comment