افغانستان رسانه ها شخصیت های جاغوری مطالب عمومی

یادی از: شهید محمد ایوب حسنی

شهید محمد ایوب حسنی فرزند بوستان علی در سال 1328 هجری خورشیدی در قریۀ اولاد پاتو- جاغوری چشم به جهان گشود. شهید محمدایوب در خانوادۀ متدین و مذهبی دوران طفولیت اش را سپری نمود. وی که دومین فرزند خانواده اش بود تحصیلات ابتدایی خویش را نزد ملا اسمعیل در قریۀ سرقول پاتو به پیش برد. ایشان در سال 1348 به خاطر فقر اقتصادی از ادامۀ درس باز ماند و به معدن ذغال سنگ بغلان رفت و همراه با دیگر همکارانش مدت دو سال را در این مرکز به کار مشغول گردید.
شهید محمدایوب در سال 1352 به خدمت عسکری گماشته شد و دوران عسکری اش را به وجه احسن و با کمال شوق و آبرومندی در کابل به پایان رساند و پس از سپری نمودن دوره سربازی در سال 1354 ترخیص گردیده و در آغوش گرم خانواده بازگشت و در همان سال به ایران رفت و همراه با سایر مهاجرین افغانی مقیم جمهوری اسلامی ایران دو سال را در آنجا سپری نمود. شهید محمد ایوب در سال 1356 به وطن برگشته و در سال 1357 عروسی نمود و تشکیل خانواده داد که ثمر ازدواج اش یک پسر « امین الله ایوبی» و یک دختر « بختاور ایوبی» می باشند.
شهید حسنی در سال 1359 دوباره به ایران مهاجرت نموده و این بار نیز دو سال را سپری نمود. در سال 1362 ه. ش. به وطن عودت نمود. سهید حسنی بعد از آمدنش از ایران، خانمش را از دست داد. درگذشت همسرش او را سخت متاثر ساخته و در حالت حسرت و اندوه قرار داد. به اجبار خانواده، در سال 1363 ه. ش. برای دومین بار عروسی نموده و از خانم دومش یک دختر بنام زهرا به یاد گار مانده است. جوانمردی، شجاعت و سخاوت پیشگی از خصوصیات ایشان بود. همواره سختی ها را به جان می خرید تا زندگی آبرومندانه را برای فرزندانش فراهم سازد. تا اینکه اوضاع منطقه آشوب زده شد و جنگ خونین هزاره ها با غاصبین و ستم پیشه گان همجوار به راه افتاد. و شهید محمد ایوب حسنی که وجودش سرشار از غرور و جوانمردی بود در سال 1372 به خاطر دفاع از حریم وطن و حفاظت از ناموس هزاره و شیعه به سنگرهای مقاومت پیوسته و چندین بار به خطوط مقدم جبهه رفته و جریان دفاع و مبارزه را به سرکردگی ماموراحمد شهید به پیش می برد. وی در روز دهم ماه سرطان 1372 زخم شدید برداشت و روز بعدش جام شهادت را نوشیده و در روز عید قربان 1372 ه. ش. ، پدرش، شهید محمد ایوب, یعنی اسمعیل اش را در راه دفاع از حریم تشیع قربانی کرد و شهید محمد ابوب برای همیشه به خاک آرمید. روح اش شاد و یادش گرامی باد!
ـــــــ ماهنامه پاتو ـــــ
5 آپریل 2015
ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
یادداشت: مدیریت جاغوری نیوز هیچگونه مسئولیتی در قبال محتویات مطلب نویسنده را به عهده نمیگیرد، فلهذا هر نویسنده پاسخگوی مطلب نوشته شده شان میباشد.

درباره نویسنده

مدیریت جاغوری نیوز

ار تباط با مدیریت وبسایت خبری جاغوری نیوز: / 0093797675981
Info@Jaghorinews.com

۱ نظر

Leave a Comment