افغانستان خبرها عکسهای جاغوری مطالب عمومی مناطق جاغوری

یک سال با چهره واقعی!

نوشته شده احمدی وفا

عزیزان بیننده وبسایت جاغوری نیوز سلام بر شما!
آرزوی صحتمندی و سلامتی برای همه ی تان و سال جدید 1394 هجری خورشیدی مبارک تان باد!
بینندگان عزیز و ارجمند وبسایت جاغوری نیوز امسال هم به دنبال سلسله نشرات شان یک بار دیگر گزارش سالانه را که مربوط به ولسوالی جاغوری میشود خدمت شما عزیزان به نشر میرساند.
و جا دارد که از همکار ویژه ما آقای خادم حسین احمدی به پاس خدمات ارزشمند و زحمات بی شایبه شان در عرصه خبرنگاری و همکاری با جاغوری نیوز، تشکری نموده و از خداوند منان آرزوی موفقیتهای بیشتر شانرا استدعا نمایم.
این گزارش سالانه تحت عنوان ( یکسال با چهره واقعی ) از جمله نوشته های آقای وی میباشد که میتوانید برای دانلود فایل پی دی اف این گزارش روی لینک پایان و یا هم  روی آیکن پی دی اق که در بالا است کلیک فرمایید و یا هم در پایان مطالعه میفرمایید!

یک سال با چهره واقعی – موضوع گزارش یک سال (1393 خورشیدی) ولسوالی جاغوری – جاغوری نیوز
رحمانی جاغوری – جاغوری نیوز .
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
[highlight]یک سال با چهره واقعی![/highlight]

افغانستان کشور که در ورای دود و آتش نفس میکشد، سینه اش چرکین است از گرد و غبار زباله های شهر و قلب آسمانش برای یک تنفس هوای تازه زخمی تر از دیروز میشود، خورشید آرمانی طلوع میکند تا یک روز بر جسدی نتابیده غروب کند؛ اما گلوله های دشمن، خورشید را نیز بر فراز کوه های بابا هدف میگیرند و جنازه اش را به سیاهی شب میسپارند.
سرزمین پر از ماجرا، جاییکه تندیسها را به دار میکشند و هولناک ترین فاجعه انسانی را در فراسوی زمان جشن میگیرند و ارزش انسان را در نهایت نا انسانی پامال باورهای کور شان میسازند و عقاید شانرا با خدعه ی دینی در معرکه ی جنگ مرگباران شان میکنند و راه بهشت را در خراسان زمین به جستجو میگیرند.
سالهاست که ماجرای تلخ زندگی به پهنای آسمان آلوده از دود باروت تکرار میشود و مردم این سرزمین عادت کردند که به تمام قضایا سوگمندانه نگاه کنند، چرا که نان با خون خریداری میشود و این یک معاملات تاریخی است در این کشور.
کشور که کودکانش برای فردا پرنده ی صلح نقاشی میکنند.
در زیر این آسمان کبود و خشین و در گوشه ی از این سرزمین پهناور خسته از جنگ، روستای بزرگیست و بزرگتر از شهر با کوه پایه های بلند و قامت کشیده چون پامیر خسته؛ و مردمان پرغرور و با شهامت که جنگ را ننگ و بزدلی دانسته و زندگی میکنند.
و متفاوت ار آنچه که دیگران با رویکرد وحشت و ترور، قلاده مرگ را به گردن آویزان میکنند وطبل جنگ مینوازند و استثنا نیست که جاغوری نشینان نیز هرازگاهی قربانی خشونت ددمنشانه تروریستان قرار میگیرند و خیمه غم برپا میکنند و از جنگ، ترور، فقر، ناامنی، بیکاری و از موارد رخدادهای غیر انسانی که در این کشور صورت میگیرد متاثر و متاسف میشوند و اگر در نواحی دور دست کشور مادری، مردی جوانی به گونه های مختلف کشته میشوند مردم ولسوالی جاغوری در این ماتم و غم شریک بوده و احساس همدردی میکنند.
در این گزارش نمای از انکشاف و بازسازی در عرصه های اجتماعی، امنیتی، سیاسی و معارف به تصویر کشیده شده است.
از دیر زمانیست که ولسوالی جاغوری از انظار حکومت دور نگهداشته شده و در این ولسوالی به وضعیت زندگی مردم در راستای زراعت، صحت، بازسازی، معارف، بیکاری، امنیت و دیگر امورات توجه صورت گرفته است.
سیزده سال است که به یکی از عمده ترین خواست مردم جاغوری که عبارت از پخته شدن سرکهای این ولسوالی از مسیرهای جاغوری – گیلان و قره باغ باشد چانه زنی ها ادامه داشته؛ اما تا اکنون دولت به بهانه های مختلف از کنار این خواست مردم به سادگی گذشته و به آن اهمیت نداده است.
تنها در سال 1393 در قسمت تطبیق پروژه ها، یک باب مکتب در دوازده اتاق درسی به هزینه 12 میلیون و 61 هزار افغانی از بودجه برنامه تقدیر از اجرأت خوب وزارت مبارزه علیه مبارزه با مواد مخدر به قرار دادی شرکت ساختمانی رهروان اسمارت بلدرز ( Smart builders ) ساخته شده است که تا اکنون قسمت از کارهای آن باقی مانده است و همچنین ترمیم و جغل اندازی سرک غجور تا ششپر که 9 کیلومتر آن با هزینه ی 23 میلیون و 147 هزار افغانی، توسط شرکت همکار ساخته شده که در گذشته نیز این شرکت در دو دور سرک ناوه انگوری را تا سر لومان کار کرده بود که مردم از بی کیفیتی، کار این شرکت را به انتقاد گرفته و از آن شکایت نموده بودند که چندین بار کار آن با وقفه روبرو شد.
از دیگر پروژه های که در سال 1393 در جاغوری تطبیق شده ، ادامه کار همبستگی ملی است که در 203 قریه با مصرف 251 لک و هفصدو هشتاد هزار افغانی سراسر جاغوری را تحت پوشش خود داشته که آخرین دور آن در سال 1393 به پایان رسیده است.
پل المیتو از دیگر پروژه های انکشافی بوده که به مدت چهار ماه از سوی وزارت احیا و انکشاف دهات با هزینه ی 32 میلیون و 5 هزار افغانی، کار آن تکمیل و به بهره برداری سپرده شده است.

- یک سال با چهره واقعی -

– یک سال با چهره واقعی –

[highlight]این کمترین پروژه ها طی سالهای گذشته بوده که ولسوالی جاغوری از آن بهره مند شده اند.[/highlight]

در بخش فعالیتهای فرهنگی و مدنی در سال 1393 خورشیدی، که در جاغوری انجام شده، به این موضوعات اشاره میگردد.
جمعی از فرهنگیان ولسوالی جاغوری به شمول مقامات محلی در جشنواره غزنی به حیث مرکز ثقافت اسلامی که از سوی سازمان یونسکو شناخته شد شرکت کردند و در این جشنواره فرهنگیان این ولسوالی آثار دست داشته هنری و باستانی جاغوری را به نمایش گذاشتند و با اخذ تقدیرنامه ها از سوی والی غزنی موساخان اکبرزاده مورد ستایش قرار گرفتند.

معارف:
افزایش مکتبها در این ولسوالی تا 105 باب ازدیاد یافت و در سال 1393 تعداد داخله مکتبهای جاغوری 54 هزار و 428 نفر بوده که از این میان در حدود 2400 تن از فارغین دوره لیسه در امتحان کانکور شرکت نمودند؛ اما همانند سالهای گذشته در سال 1393 نیز مردم ولسوالی جاغوری از بی کیفیتی معارف سخت ابراز نگرانی داشتند و از اداره معارف شاکی بودند که در جلوگیری از فساد اداری توجه ندارد؛ اما آقای نایبی گفته است که در تطبیق لایحه معارف تلاش نموده است.
سال 1393 خونین ترین سال برای جاغوری ها:
جنگ و نا امنی پدیده ی ناخوشایند است که مردم افغانستان به آن عادت کرده اند.
هر روز انفجار، انتحار، حملات زمینی و هوایی آرامش مردم را برهم زده و افغانستان را خانه غم ساخته است.
شاید روزی نباشد که در این سرزمین در نتیجه ی جنگها کسی کشته نشود و اشک غم در چشم طفل، مادر، پدر و فامیل آسیب پذیر دیده نشود.
کشوری که هر روز از مردم بی گناه قربانی میگیرد.
در جریان سالهای جنگ 13 ساله ناتو علیه تروریزم در افغانستان، سال 1393 یکی از خونین ترین سال در تاریخ این سرزمین رقم خورده است.
در 30 جدی سال 1393، به اثر انفجار ماین جاسازی شده در مسیر جاغوری – گیلان، هشت نفر از باشندگان جاغوری کشته شدند.
این کشته شده ها شامل زنان، مردان و اطفال از مناطق لخشک حیدر و اوتقول انگوری بودند که در پیوند به این کشتار حکومت افغانستان خاموشی اختیار نمودند و حتا ابراز همدردی با مردم جاغوری نکردند.
در سال 1393 چهار تن از افسران و سربازان دلیر ارتش ملی، از رزم آوران ولسوالی جاغوری جهت حفاظت از وطن و سرزمین خویش در نقاط مختلف کشور به شهادت رسیدند.
به تاریخ 16 جدی سال 1393 جنازه بریدمن محمدضیا علیزاده سرباز ارتش ملی کشور توسط چرخبال نظامی از کابل به جاغوری منتقل گردید و در زادگاهش قریه مهاجرین به خاک سپرده شد. شهید محمدضیا در ولایت کنر ایفای وظیفه میکرد و به اثر انفجار ماین به شهادت رسید.
به تاریخ ششم سنبله سال 1393 خورشیدی، جسد روح الله “سلطانی”، توسط چرخبالهای نظامی به ولسوالی جاغوری انتقال داده شد و در زادگاهش در منطقه المیتو به خاک سپرده شد.
رضا “سلطانی” از سربازان دلیر ارتش ملی بود که به اثر فیر گلوله دشمن در میدان هوایی هرات به شهادت رسید.
تورن محمدهادی “جاغوری”، هم از جمله فرمانده های فرقه 111 کابل بود که در ولسوالی سنگین ولایت هلمند در اوایل ماه حوت 1393 به شهادت رسید. هادی اصلن از منطقه اوتقول جاغوری بود و مقیم ولایت بلخ شده بود.
و به تاریخ 24 حوت 1393، هلیکوپترهای نظامی یک بار دیگر فضای جاغوری را ماتم زده کرد و این آخرین جسد فرزانه شهید محمدعارف سلحشور است که از هلیکوپتر پایین آورده میشود. عارف برای رهایی 31 ربوده شده هزاره توسط طالبان، به میدان جنگ شتافت. وی در ولسوالی خاک افغان ولایت زابل زخم برداشت و در یکی از شفاخانه ها در کابل جان داد و همانند سایر همرزمانش در زادگاهش منطقه خرکوش در آغوش خاک آرامید.
و همچنین در نبرد پولیس و مخالفان مسلح در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی به تاریخ دوم ماه سرطان سال 1393 خورشیدی، یک سرباز پولیس از منطقه میانگه جاغوری به شهادت رسید.
افراد مسلح ناشناس در مسیر های ناامن جاغوری به زنان نیز رحم نکردند، در اوایل ماه حمل سال 1393 خورشیدی، در منطقه لرگه از مربوطات ولسوالی مقر ولایت غزنی یک دختر محصل و خاله اش از منطقه داود ولسوالی جاغوری، که سوار برموتر بودند توسط فیر افراد پوزبسته و مسلح کشته شدند؛ و در همین مسیر سیدرحمت الله از اوتقول انگوری که مقیم کشور استرالیا بود نیز توسط طالبان دستگیر و به قتل رسید.
در سال 1393 در داخل ولسوالی حاغوری و جنجالهای منطقه یی نیز در نقاط مختلف این ولسوالی 5 تن به قتل رسیدند.
در چهارشنبه داود یک دکاندار در خانه اش به قتل رسید و عاملین این رویداد دستگیر نشدند، قتلهای دیگر با ضربات چاقو و فیر مرمی در مناطق ملاخیل انگوری، دهنه ی دره المیتو، شبقال اوتقول و تکریگولنگ صورت گرفته است.
سه تن در سال 1393 در جاغوری دست به خودکشی زده است که در این میان یک تن از قشر اناث در منطقه قرقول جاغوری خودش را به آب انداخته بود، یک مرد در منطقه هوسه خودش را حلق آویز نموده و یک تن دیگر در تنگی الغزار با خوردن زهر خودکشی کرده بودند.
در سال 1393 خورشیدی، سه تن به اتهام قتل دوتن از باشندگان مقر ولایت غزنی توسط نیروهای امنیتی جاغوری بازداشت شدند و این سه به جرم شان اعتراف نمودند که در پیوند به همین رویداد به تعداد صد تن از مردم ولسوالی مقر در جاغوری آمده بودند و خواست شان این بود که عاملین این رویداد را با خود برده و انتقام گیری نمایند؛ اما مسئولین محلی جاغوری با رد این خواست مجرمین را به پنجه قانون سپرد.
در سال 1393 خورشیدی چهار سرقت مسلحانه در نقاط مختلف جاغوری به وقوع پیوست که دزدان موفق به بردن پولهای زیادی شدند.
این سرقتها در دو دواخانه در سنگماشه، دواخانه داکتر عبدالله و مامورنبی، حمله بر یک دکان کلچه پزی در بازار اشکه داود و حمله بر یک خانه در چهل باغتوی پشی صورت گرفته است که به همین علت بازاریان سنگماشه در تجمع در داخل ولسوالی دست به اعتراض زدند و خواهان گرفتاری عاملین سرقتها شدند؛ اما تا اکنون پولیس قادر به بازداشت سارقین نشده است.
کمکها:
به تاریخ 24 اسد سال 1393 خورشیدی، 286 تن گندم و 1140 کارتن روغن مایع به آسیب دیدگان حوادث طبیعی در جاغوری توزیع گردید؛ اما مردم شکایت داشتند که این کمکها توسط نمایندگان شان حیف و میل شده، یا آنکه به مستحقین آن داده نشده اند.
مردم ولسوالی جاغوری در عرصه های سیاسی حضور چشم گیری داشتند.
در دو دور انتخابات ریاست جمهوری که در اول و نیمه سال 1393 برگزار شد، این مردم با حمایت از دموکراسی به پای صندوقهای رای دهی رفتند و در هردو مرحله انتخابات ریاست جمهوری بیشتر به آقای عبدالله عبدالله رای دادند.
در جریان مبارزات انتخاباتی، جاغوری شاهد مهمانان بلندپایه حکومت و شخصیتهای سیاسی بودند که میتوان از حضور آقای اشرف غنی رییس جمهوری فعلی کشور، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه و معاونین فعلی آنان آقای سرور دانش، آقای محمدمحقق، آقای انجنیر محمدخان و همچنان خانم حبیبه سرابی نام برد. جاغوری ها با استقبال از این شخصیتها گردهمایی بزرگ را راه اندازی کردند و خواستهای شانرا مبنی بر اینکه در تمام موارد حقوقی و سیاسی جاغوری توجه شود مطرح نمودند؛ اما تا این لحظه ولسوالی جاغوری برای مقامات حکومت وحدت ملی، یک ولسوالی ناشناخته مانده است.
و همچنان مردم جاغوری یک بار دیگر انتخابات شورای ولایتی را نیز به تجربه گرفتند، در انتخابات شورای ولایتی، به تعداد 19 نفر در صحنه ی مبارزات انتخاباتی با هم به رقابت پرداختند.
مردم جاغوری که این بار کمی از آدرس قولی و قومی فاصله گرفتند، توانستند که از میان 19 نامزد شورای ولایتی، 3 نفر را به این شورا معرفی نمایند.
که در حال حاضر آقای خالقداد اکبری، آقای حسن رضا یوسفی و بانو فاطمه رحیمی از آدرس مردم ولسوالی جاغوری در شورای ولایتی غزنی نمایندگی میکنند.
در پایان این گزارش فراموش نباید کرد که به تاریخ اول 1393 خورشیدی، مسجید احمدعاشور طی یک محفل در داخل محوطه ولسوالی جاغوری رسمن افتتاح و به بهره برداری سپرده شد. کار این مسجد در اول سال 1393 توسط آقای ظفرشریف ولسوال جاغوری، به کمک و همکاری مردم منطقه آغاز گردید و بعد به کمک مالی احمدعاشور یک تبعه کویتی، کار آن به پایه اکمال رسید.
این مسجید به طور پخته و اساسی ساخته شده است.
خادم حسین “احمدی” – جاغوری نیوز – سال 1393 هجری خورشیدی.

————–
در فیسبوک نیز با ما بپیوندید!
www.Facebook.com/JAGHORInews

درباره نویسنده

احمدی وفا

۱ نظر

  • مدیر ارجمند وب سایت وزین جاغوری نیوز را درود!
    نخست از شما خوبان سپاس که صدای رسای ما کوه زادگان محصور هستید و سپاس احمدی گرامی را که خودش وقلم اش تبلور آرزوهای مردم ماست و بهروز سرحال و مانا باشید.
    این گزارشات جدا از جنبه اگاهی دهی رد پای جاوید این روزهای که می رود هست شما را سپاس که در دنیایی متن از مردم ما ردی پایی می گذارید…بالاخره این روزها نیز بگذرد و دغل نیز محتشم نخواهی ماند.
    بامهر

Leave a Comment