افغانستان خبرها فناوری و تکنولوژی مطالب عمومی

ساخت انواع وسایل جدید توسط جوانان در افغانستان یـــا افتخار فراموش نشدنی برای جاغوری و مالستان!

ازساخت انواع وسایل جدید توسط جوانان در افغانستان تـــا افتخار فراموش نشدنی برای جاغوری و مالستان!

از آغاز سال جاری تا اکنون چهار وسیله جدید توسط جوانان هزاره در جاغوری و مالستان ساخته شده است.

صمدعلی “خلیلی” جوان هزاره از ولسوالی مالستان ولایت غزنی نوعی از ماشین ساخته است که به واسطه آن میتوان تخم پرنده را به جوجه تبدیل نمود.

آقای خلیلی سازنده ماشین، در صحبت اختصاصی  با جاغوری نیوز؛ گفت: که وی پس از دست کم پنج بار شکست در ساخت این دستگاه، بلاخره موفق شده تا آنرا به صورت تکمیل ساخته و به تاریخ 28 سنبله امسال توسط آن تخم را به جوجه تبدیل نماید.jjj

از ساخت انواع وسایل جدید توسط جوانان در افغانستان یـــا افتخار فراموش نشدنی برای جاغوری و مالستان!

از ساخت انواع وسایل جدید توسط جوانان در افغانستان یـــا افتخار فراموش نشدنی برای جاغوری و مالستان!

 

به گفته وی، با وجود نطفه در تخم و موجودیت برق بیست و چهار ساعته، دستگاه ساخته شده شان، توانایی تکثیر هرنوع پرنده را داشته و در روزهای متفاوت به طور اوسط پس از 21 روز، تخم را به جوجه تبدیل مینماید. در ساخت این دستگاه از شیشه، ترموستات، پکه، موتور، گیربکس، بوتل نوشابه و پایپ سیروم استفاده شده و سیستم چرخش شانه تخم و دمای آن به طور اتومات میباشد.

آقای خلیلی در حالیکه پدر بزرگوار شانرا شش سال قبل در عربستان سعودی در یک حادثه ترافیکی از دست داده است، اما شوق به زراعت، تولیدات و اراده خودکفایی کشور، تشویق مادر و پشتیبانی مالی برادر شان وی را به این موفقیت رسانده است.

طبق گفته های خلیلی، وی نه در این بخش سابقه کاری داشته و نه کورسهای آموزشی را در مورد تطبیق نموده است، صرف با کمک مطالعه و جستجو در انترنت توانسته که آرزویش را برآورده سازد.

همچنان گفتنی میباشد که دستگاه ساخته شده توسط آقای خلیلی، نه کپی برداری است و نه بازسازی شده است.

صمدعلی”خلیلی” فرزند محمد انور “خلیلی” از منطقه شینه ده، ولسوالی مالستان از مربوطات ولایت غزنی بوده و در بخش تربیت بدنی در یکی از دانشگاه های کابل مصروف تحصیل میباشد.

وی میگوید که کار آزمایشی روی چاه میتان را از یک بشکه نیز آغاز نموده ودر آینده های نزدیک شاهد ساخت این نوع چاه نیز خواهیم بود.

لازم به یادآوری میباشد که از آغاز سال 1393 تا حالا این پنجمین وسایل میباشد که توسط جوانان هزاره در جاغوری و مالستان ساخته میشود.jj

صابرشاه و ذاکرحسین، لیاقت علی بلخی،مولاداد محسنی، علی آقا رسولی، از جاغوری و صمدعلی خلیلی از مالستان از جمله جوانان ارجمند میباشد که طی چند سال اخیر، به ویژه امسال انواع وسایل چون، طیاره، ربات، بلدوزر و دستگاه جوجه کشی را ساخته که این خود باعث افتخار فراموش نشدنی برای مردم ما بوده و امید میرود که هر شهروند افغانستان بتواند هر روز مانند این جوانان افتخار بیافرینند.

رحمانی جاغوری – جاغوری نیوز – کابل

درباره نویسنده

مدیریت جاغوری نیوز

ار تباط با مدیریت وبسایت خبری جاغوری نیوز: / 0093797675981
Info@Jaghorinews.com

۱ نظر

  • سلام به شما
    راستی اگر افتخارات جوانان قوم رادر طی حد اقل سه سال پسین بنویسید کتابی خواهد شد، اختراع ماشین انتقال برق تو سط بی سیم را ننوشتید

Leave a Comment