افغانستان خبرها مطالب عمومی

هزاره‌های کویته پاکستان را روانه‌ی افغانستان می‌کنند

هزاره‌های کویته پاکستان را روانه‌ی افغانستان می‌کنند.

بلوچستان؛ ایالتی هم‌مرز با افغانستان، که هزاران افغان به ویژه هزاره‌ها را در خود جا داده است. از زمانیکه مزدوران پاکستان و ایران به‌نام مجاهد وارد افغانستان شده و این کشور چندصدساله‌ی با بهترین امکانات و تجهیزات را که نماد از ترقی و تمدن در منطقه بود با خاک یک‌سان کرد؛ بسیاری از افغانان را مجبور به ترک آن‌کشور کردند که اکثر آنان در ایالت بلوچستان پاکستان مقیم شدند. از آن زمان تا اکنون که افغانستان آب خوش از دست پاکستان نخورده‌اند؛ اما با آن‌هم تعدادی زیادی از افغانان پاکستان را یا به قصد افغانستان و یا کدام کشور دیگر ترک کرده‌اند ولی هستند کسانی‌که تا هنوز در این کشور به زندگی‌اش ادامه داده و از خود کار و بار و مصروفیتی دارند.

اما این روزها افغانان مقیم ایالت بلوچستان چه روزگاری را سپری می‌کنند؟

هم‌زمان با کشته‌شدن ملا اخترمحمد منصور یکی از رهبران پیشین طالبان توسط امریکا، کشور پاکستان تصمیم به اخراج آن‌عده از کسانی‌که شناسنامه‌ی این کشور را ندارد گرفته‌اند و همه‌روزه تعدادی زیادی از افغانان را از ایالت بلوچستان به خصوص از منطقه‌ی کویته به‌سوی افغانستان ردمرز می‌کنند. پیر مردی که حدودا بیش از 60 سال سن داشت را دیروز در کویته ملاقات کردم، به‌گفته‌ی وی «ایشان روز گذشته توسط پولیس پاکستان دست‌گیر شده و قرار بود که ردمرز شود؛ اما با پادرمیانی واسطه با پرداخت پول از چنگ پولیس دوباره رها می‌شود و 24 ساعت برایش وقت داده می‌شود که باید در این مدت از این کشور اخراج شود در غیر آن با برخورد جدی‌تر آنان روبرو خواهد شد». شماری دیگری از دوستانم که چندی‌‌قبل رد مرز شده بودند آنان‌هم از برخورد زشت پولیس پاکستان شدیدا ابراز نگرانی دارند؛ به گفته‌ی آنان زمانی‌که پولیس این کشور افراد بدون شناس‌نامه را دست‌گیر می‌کنند مدت دو تا سه روز آنان‌را به منظور اخذ پول در دشت‌ها برده و زیر آفتاب سوزان ایستاده می‌کنند در غیر آن این افراد بدون دست‌یافتن به آب و غذا و حتا عدم اجازه رفتن به تشناب تا یک هفته زیر آفتاب می‌مانند و از طرف شب هم از سوی همین پولیس‌ها مجبور به انجام کارهای شده و پس از یک هفته و یا بیش‌تر از آن از مرز اخراج می‌کنند.

این در حالیست که وضعیت امنیتی چند شهر افغانستان از جمله ولایت غزنی در این اواخر هم خوب گزارش نمی‌شود؛ هیچ‌شکی نیست که این ولایت هم هم‌زمان با معرفی هبت‌الله آخُندزاده به عنوان رهبر جدید طالبان سقوط داده شود، که نمونه‌ی بارز این نوع سقوط را می‌توان قندوز گفت که هم‌زمان با معرفی اخترمنصور رهبر پیشین این گروه چند ماه قبل سقوط کرد.

در یک کلام؛ امید می‌رود که حکومت افغانستان باید با پاکستان حالا از هرراه که ممکن به‌نظر می‌رسد باید سرنوشت مهاجرین افغانی مقیم کویته را مشخص سازد، به دلیل اینکه همین‌اکنون هم خیلی از سرمایه‌های این مردم در این ایالت گیر افتاده و نرخ‌ها هم به شدت در حال سقوط اند.

از برگه‌ی آقای محمدعلی رحمانی.

درباره نویسنده

مدیریت جاغوری نیوز

ار تباط با مدیریت وبسایت خبری جاغوری نیوز: / 0093797675981
Info@Jaghorinews.com

Leave a Comment