فرهنگ و هنر مطالب عمومی

گزارش، گفتگو و عکسهای از جشنواره نهایی غزنی، به افتحار مرکز ثقافت اسلامی 2013

 

دوستان و بینندگان عزیز سلام!

در جریان هستید که جشنواره نهایی غزنی به افتخار مرکزثقافت اسلامی سال 2013 باتدابیر شدیدامنیتی به روز یکشنبه مورخ چهارم حوت سال جاری پایان یافت.

گرچا باید این گزارش فورا و در زمان مطلوب برای دوستان منتشر میشد که متاسفانه بنابه بعضی مشکلات که برایم پیش آمده بود نتوانستم که مطالبی در این باره را در اسرع وقت برای شما عزیزان به اشتراک بگذارم؛ فلهذا در آن زمان که موفق به این کار نشدم؛ اما با آن هم در ذهنم خطور میکرد که چرا گزارشهای مهم مثل این را دوستان در سایت مورد مطالعه قرار ندهد؟ که بالاخره به یاری خداوند متعال توانستم که مختصر معلومات را جمع آوری وبرای شما شریک سازم. 

بینندگان عزیز در رابطه با اینکه چرا شهر غزنی به عنوان مرکز ثقافت اسلامی تعیین گردیده و اینکه جشنواره چگونه و با حضور کیها برگزار گردید، اینکه  غزنی با کدام امتیازات این نام برایش داده شد و از این بعد در میان سایر کشورهای اسلامی چی جایگاه خواهد داشت؟؟؟ پاسخ همه این سوالات را میتوانید در گفتگوی که با آقای خادم حسین “احمدی” گزارشگر رادیو جاغوری، که با اشتراک شان در جشنواره غزنی، مراسم را از چشم سردیده بود، انجام داده ایم میتوانید بشنوید.

اما در آغاز مطلب کوتاهی را از زبان آقای احمدی در رابطه با جشنواره غزنی را به رشته تحریر در آورده ام:
جشنواره غزنی درتالار مرکز ثقافت اسلامی درغزنی برگزار شده بود و به شمول مهمانان خارجی
مهمانان خارجی ، آقای مخدوم رهین وزیر اطلاعات وفرهنگ افغانستان، آقای نجفی وزیر ترانسپورت وهوانوردی ،علم ایزدیارنایب اول مشرانوجرگه حضور داشتند
درین جشنواره آقای موسی خان اکبرزاده والی غزنی مهمانان راخیرمقدم گفته وباقرائت پیام آقای کرزی رئیس جمهورکشور ولایت غزنی رابه حیث ولایت درجه اول اعلان نمود؛ اما جناب رییس جمهور در این مراسم اشتراک نورزیده بود.

مخدوم رهین که درین مراسم سخنرانی میکرد گفت که درحال حاضر 220 آبدات تاریخی درحال تخریب میباشد که درین زمینه کشورهای اسلامی هیج توجه نکرده است.
اتن ملی،نمایشگاه های صنایع دستی ،تاریخی وفرهنگی نیز شامل این جشنواره بود.
 

 همچنان آقای احمدی از عدم بازسازی درست نیز یادآور شد که دلیل شانرا میتوانید در قسمت گفتگو بشنوید.

غزنی درسال 2007 درجلسه وزرای کشورهای اسلامی درلیبی به مرکز تمدن جهان اسلام برگزیده شد.

 

Radio jaghori1

 

بینندگان گرامی!

به دلیل کم بودن سرعت انترنت در جاغوری، ما موفق نشدم تا گفتگو را در یک قسمت آپلود نمایم؛ فلهذا شما میتوانید برای شنیدن قسمت اول آن روی

 

  ”  Musahiba Part1   ” و برای شنیدن ادامه گفتگو روی  

 

”  Musahiba Part2  ” در پایین کلیک فرمایید!

 

Musahiba Part1

 

Musahiba Part2

 همچنان در پایین عکسهای را میبینید که نشان دهنده مرکز ثقافت اسلامی ( غزنی ) میباشد، که توسط جناب آقای احمدی عکس برداری شده و در خدمت سایت جاغوری یک قرار داده، که همکاری شانرا به دیده قدر مینگرم.

 

درباره نویسنده

مدیریت جاغوری نیوز

ار تباط با مدیریت وبسایت خبری جاغوری نیوز: / 0093797675981
Info@Jaghorinews.com

Leave a Comment