مطالب علمی مطالب عمومی

بوی کباب چه تأثیری بر قوای بدن دارد؟

بوی کباب بسیار مقوی قوای بدن است، بنابراین بهتر است افراد هفته ای یک بار چند تکه گوشت راسته را کباب کنند و ابتدا بوی آن را به مشام بکشند, سپس آن را مصرف کنند.

وزن ایده‌ال وزنی است که صحت و سلامتی در آن به حداکثر است. ما یک سرو داریم یک چنار؛ پس هیکل و تناسب بدن افراد با هم متفاوت است, انسان‌ها از یکدیگر مجزا هستند.

بسیاری از زنان خود را با دیگران مقایسه می‌کنند و گرفتار افراد شیاد برای لاغر شدن و رسیدن به وزن ایده‌ال از نگاه خودشان می‌افتند.

یکی از عوامل بیمار شدن و اضافه وزن؛ پُرشدن رگ‌های خونی از مواد زاید یعنی به هم خوردن رابطه ظرف و مظروف که کاهش غذا یا کاهش کمیت یا کاهش کیفیت است، بنابراین راه رفع آن؛ امتلا بدن از مواد زاید است.

برخی از افراد باید غذای با کیفیت مصرف کنند مانند افرادی که معده‌های ضعیفی دارند, این افراد باید غذای با کیفیت و با حجم کم مصرف کنند چرا که معده توانایی هضم غذاهای سنگین را ندارد.

مصرف غذاهای سبک مانند آب گوشت‌ تهیه شده از مرغ خانگی یا گوشت گوسفند و تلیت کردن بسیار به تقویت بدن کمک می‌کند و می‌توان کمی زعفران و چند عدد بادام نیز به آن اضافه کرد.

بوی کباب بسیار مقوی قوای بدن است و بهتر است افراد هفته ای یک بار چند تکه گوشت راسته را کباب کنند و ابتدا بوی آن را به مشام بکشند, سپس آن را مصرف کنند زیرا بوی کباب قلب را تقویت می‌کند البته باید کباب از راسته گوسفند باشد.

———

اما به واقعیت کباب غذای سالمی است یا زغالی سرطان زا؟؟؟

آيا کباب غذاي سالمي است؟ / آیا کباب زغالي سرطان‌زا است؟

يکي از معمول‌ترين غذاهايي که در پيک‌نيک‌هاي خانوادگي و دوستانه با استقبال عمومي همراه مي‌شود، کباب است که البته قديم‌ترها خانه‌ها آنقدر بزرگ بود که حداقل مي‌شد منقلي در حياطش به‌پا کرد و نگران پيچيدن دود کباب در خانه همسايه‌ها نبود…
اما اين روزها به دليل گسترش آپارتمان‌نشيني به خصوص در شهرهاي بزرگ، کباب‌هاي خانگي بيشتر در پيک‌نيک‌ها پيدايشان مي‌شود و پخته ‌شدن روي آتش، جدا از اينکه باعث خوشمزه‌تر شدن کباب مي‌شود که به يک نوستالژي دلنشين هم تبديل شده است! البته مدتي است بحث سرطان‌زا بودن کباب زغالي مطرح شده و شايد برخي افراد را نگران کرده باشد که آيا پختن غذا روي آتش مستقيم زغال مي‌تواند مشکل‌ساز باشد؟
اگر اينطور است، براي پختن کباب از چه روش‌هايي مي‌توان استفاده کرد که هم سلامت گوشت حفظ شده و هم خوشمزه شود؟ چه کنيم که نه سيخ بسوزد و نه کباب؟! براي آشنايي با روش‌هاي مختلف پخت کباب و چگونگي حفظ سلامت مواد غذايي هنگام کباب کردن، با دکتر آراسب دباغ‌مقدم، عضو هيئت علمي دانشگاه، متخصص علوم و صنايع غذايي و بهداشت مواد غذايي گفت‌وگو کرده‌ايم که آن را در ادامه مي‌خوانيد.
چقدر گوشت بخوريم؟
گوشت‌ها، از گوشت قرمز گاو، گوسفند و ساير چهارپايان گرفته تا گوشت سفيد مرغ، ماهي، ميگو و … يکي از چهار گروه اصلي غذايي به حساب مي‌آيند که هر کدام بسته به نوع، مقدار و زمان مصرف داراي فوايد و مضرات متفاوتي هستند. در کل توصيه مي‌شود که افراد در هفته بين 3 تا 4 وعده ۶۰ تا ۱۵۰ گرمي، در شرايط جسمي و سنين متفاوت، گوشت سفيد و قرمز مصرف کنند. البته مصرف گوشت قرمز به دليل کلسترول بالايي که دارد، بايد در ميانسالان به صورت حساب‌شده باشد زيرا دريافت زياد اين نوع چربي عواقبي چون افزايش احتمال بيماري‌هاي قلبي- عروقي و چاقي را به دنبال دارد. اما کودکان در حال رشد و زنان باردار و شيرده بايد سهم مشخصي از برنامه غذايي خود را به اين ماده غذايي اختصاص دهند.
آيا کباب کردن بهترين روش پخت و پز است؟
کباب کردن يکي از سنتي‌ترين شيوه‌هاي طبخ گوشت است و در عين حال که مي‌تواند روش مناسبي براي پخت گوشت باشد، به همان اندازه مي‌تواند زيانبار نيز باشد؛ در واقع اگر گوشت را، سفيد يا قرمز، در شرايط استاندارد کباب کنيم، يک وعده غذايي عالي و مقوي خواهد بود و با توجه به اينکه در روش کباب‌ کردن مواد غذايي، روغني به کار نمي‌رود تا جذب ماده غذايي شود، انرژي دريافتي آن بالا نرفته و چاقي و مشکلاتي مانند تصلب شرايين را برايمان در پي نخواهد داشت و نسبت به سرخ کردن گوشت، شيوه سالم‌تري است. اگر کباب در شرايط غيراستاندارد تهيه شود، نه‌تنها سالم نيست که حتي ممکن است سرطان‌زا هم باشد.

درباره نویسنده

مدیریت جاغوری نیوز

ار تباط با مدیریت وبسایت خبری جاغوری نیوز: / 0093797675981
Info@Jaghorinews.com

۱ نظر

Leave a Comment